Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Nisan 2024 Salı

Havalimanı güvenlik görevlileri ücret artışında anlaştı

Almanya'da havalimanlarındaki grevlerin ardından, güvenlik görevlilerinin ücretlerine yönelik prensipte anlaşma sağlandı.

Havalimanı güvenlik görevlileri ücret artışında anlaştı

Almanya'da Federal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) ile sendikalar arasında, havalimanlarındaki güvenlik görevlilerinin ücretlerine yönelik artış konusunda prensipte anlaşma sağlandığı bildirildi. Bu anlaşma, 2023'ün ilk aylarında artan grevlerin ve buna bağlı olarak uçak seferlerinin aksamasının ardından önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.

Anlaşmaya varılmadan önce, havalimanlarında güvenlik görevlileri düşük ücretlerden ve zor çalışma koşullarından şikayet ediyorlardı. 1 Şubat'ta gerçekleştirdikleri uyarı grevi ise 300 binden fazla yolcuyu etkiledi ve Almanya'nın Avrupa'da "bir numaralı grev ülkesi" olarak algılanmasına yol açtı.

BDLS ile sendikalar arasında yapılan görüşmelerde bağımsız ara bulucuların devreye sokulması sonrası Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) ile anlaşmaya varıldı. Tahkimin tavsiye kararı, yaklaşık 25 bin havalimanı güvenlik çalışanı için 15 ay içinde yüzde 13,1 ila yüzde 15,1 arasında ücret artışı öngörüyor. Ek mesai ücretlerinde de artış öngörülen anlaşma, gece vardiyaları için de tazminat içeriyor. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için sendikaların üyelerinin oylanması gerekiyor. Anlaşmanın uzun vadede havalimanlarındaki iş barışını sağlayıp sağlayamayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Anlaşma ile birlikte, havalimanlarında güvenlik görevlilerinin maaşları, diğer sektörlerde çalışanların maaşlarına yakınlaşacak. Bu durum, havalimanlarında güvenliğin artmasına ve çalışan personelin motivasyonunun yükselmesine katkıda bulunabilir. Ayrıca, iş gücü istikrarını sağlayabilir ve yolcuların güvenini artırabilir.

Anlaşmaya bazı eleştiriler de yok değil. Bazı sendikalar, ücret artışının yeterli olmadığını savunurken, bazı işverenler de artan maliyetleri karşılamakta zorlanabileceklerini dile getirdi.

Sonuç olarak, Almanya'da havalimanlarındaki güvenlik görevlilerinin ücretleri için varılan anlaşma, önemli bir gelişmedir. Anlaşmanın, havalimanlarındaki iş barışını sağlaması ve uçak seferlerinin aksamasını önlemesi beklenmektedir. Anlaşmanın uzun vadeli etkileri ise zamanla görülecektir.

Geri Dön 09 Nisan 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN