Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Ağustos 2023 Salı

Halkın üçte ikisi hükûmet değişsin istiyor

Almanya'da yapılan son ankette, vatandaşların yüzde 64'ü hükûmet değişikliğinin faydalı olacağı yönünde görüş bildirdi.

Almanya'da yapılan bir anket, katılımcıların yaklaşık üçte ikisinin, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti'den (FDP) oluşan ve 'trafik lambası' olarak adlandırılan koalisyon hükûmetinin değişmesini istediğini gösterdi. Insa araştırma şirketinin "Bild am Sonntag" gazetesi için gerçekleştirdiği ankette, "Hükûmet değişikliği Almanya'ya faydalı olur mu?" sorusuna katılımcıların yüzde 64'ü olumlu cevap verdi. Ayrıca ankette, Başbakan Scholz'un çalışmalarından memnun olup olmadıklarına ilişkin soruya katılımcıların yüzde 70'i olumsuz yanıt verdi.

Diğer bir kamuoyu yoklamasında, ZDF'nin Politbarometer anketinde ise katılımcıların yüzde 58'i, Alman hükûmetinin 'işini iyi yapmadığı' görüşünü paylaştı. Ankete katılanların yüzde 83'ü, hükûmetin sorunların çözümünde ilerleme sağlayamadığını düşündü. Ekonominin daha da kötüleşeceğine inanan katılımcıların oranı ise yüzde 61 oldu.

Bu memnuniyetsizlik, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi'nin kamuoyu yoklamalarında ikinci parti konumuna yükselmesine neden oldu. Uzmanlar, bu durumun Almanya'nın istikrarı ve demokrasisi için bir 'tehlike' oluşturabileceğini değerlendirdi.

Son INSA anketine göre, CDU/CSU'nun oy oranı yüzde 26,5, AfD'nin oy oranı yüzde 20,5, SPD'nin oy oranı yüzde 18,5, Yeşiller Partisi'nin oy oranı yüzde 14, FDP'nin oy oranı yüzde 8 ve Sol Parti'nin oy oranı yüzde 5 olarak belirlendi. Berlin Hür Üniversitesi'nden Prof. Dr. Funke, AfD'nin yükselişinin ardında ülkedeki ekonomik zorluklar, sosyal dengesizlik ve Rusya-Ukrayna Savaşı gibi çoklu krizlerin olduğunu söyledi. Funke, federal hükümetin bu konulardaki etkinliğinin ve inandırıcılığının zayıf olduğunu ifade etti. Ayrıca Funke, AfD'nin Thüringen eyaletinde gelecek yıl mecliste çoğunluğu elde edebileceğine dikkat çekti.

Geri Dön 22 Ağustos 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN