Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
01 Mayıs 2023 Pazartesi

‘Haftada 4 gün çalışma’ başarısını kanıtladı

Almanya’da bir süredir uygulanan ‘haftada 4 gün çalışma’ başarısını gösterdi. Uygulamanın iş verimini arttırdığı ortaya çıkarken politikacılardan da destek geldi. 

‘Haftada 4 gün çalışma’ başarısını kanıtladı

Haftada sadece 4 gün çalışma uygulamasının popülaritesi her geçen gün artıyor. Yapılan araştırmalar uygulamanın çalışma verimini arttırıp, iş yükünü azalttığını gösteriyor. Birçok Avrupa ülkesinin gündeminde olan uygulamaya dair tartışmalar Almanya’da da devam ediyor.

Politikacılardan destek 

SPD lideri Saskia haftada 4 gün çalışmanın bir ihtiyaç olduğunu, böyle bir düzenleme ile çalışanların özel hayatları ile işleri arasında iyi bir denge kurabileceklerini söyledi. SPD’li politikacı, bu yeni çalışma düzenine geçilmesi halinde ücret düzenlemesine gidilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

 Alman Sendikalar Konfederasyonu (DGB) Başkanı Yasmin Fahimi ise 4 gün çalışmaya yönelik tartışmaları olumlu bulduğunu ancak bu uygulamanın toplu sözleşmelerle güvence altına alınması gerektiğini vurguladı.

Sol Parti’den yeni plan

Sol Parti lideri Janine Wissler, 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde çalışma saatlerinin düzenlenmesine yönelik bir plan oluşturdu. Wissler planında, çalışanların 4 ya da 5 gün çalışmayı seçmekte özgür olması gerektiğini, 4 günlük haftaya geçilmesi durumunda ise özellikle küçük şirketlere çalışanların maaşlarını düşürmemeleri için sübvansiyon verilmesi gerektiğini savundu.

CDU ve FDP desteklemiyor

Araştırmalarla verimliliği arttırdığı ortaya çıkan uygulamaya CDU ve FDP’den ise tepki geldi. Tagesschau’ nun haberine göre, CDU/CSU Federal Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Hermann Gröhe, bu önerinin uygulanabilir olmadığını dile getirirken FDP parlamento grubunun işgücü piyasası sözcüsü uygulamanın verimi arttırmayacağını savundu.  

Geri Dön 01 Mayıs 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN