Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
03 Kasım 2023 Cuma

Habeck: İsrail bayrağı yakan sınır dışı edilsin

Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck, "İsrail bayrakları yakmak, Hamas’ı övmek suçtur" dedi ve bunu yapanların hesabını vereceğini söyledi.

Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck, sosyal medya platformu X'te (eski adıyla Twitter) paylaştığı videoda, Almanya'da düzenlenen İslami gösterilerde sergilendiğini iddia ettiği 'Yahudi düşmanlığını' kınadı. Habeck, "Yahudi düşmanlığı hiçbir şekilde hoş görülemez. İsrail bayrakları yakmak, Hamas'ı övmek suçtur" dedi.

Habeck, Almanya'daki Müslümanlara ve Müslüman derneklerine de çağrıda bulunarak, Yahudi düşmanlığına karşı tavır koymalarını istedi. "Bazıları açıkça Hamas'ın eylemlerini kınadı, fakat hepsi değil. Bazıları da çok tereddütlü davrandı" diyen Habeck, "Almanya'daki Müslümanlar kendi hoşgörü iddialarını baltalamamalı" dedi.

Habeck, Almanya'da köklü bir antisemitizmin olduğunu da belirterek, "Sömürge karşıtlığı, antisemitizme yol açmamalı" dedi. "Gazze Şeridi'ndeki insanların yaşadığı ölüm ve acı korkunç. Ancak bu, Yahudilere yönelik sistematik şiddeti meşrulaştıramaz" diyen Habeck, siyasi solun bazı kesimleri ve genç aktivistler arasındaki antisemitizm konusunda da endişeli olduğunu söyledi.

"İsrail bayrağı yakan hesabını verir"

Habeck şöyle konuştu:

Almanya’da dinsel hoşgörüsüzlüğe yer yok. İsrail bayrakları yakmak, Hamas’ı övmek suçtur. Alman vatandaşı olan mahkemelerde bunun hesabını verir, Alman vatandaşı olmayan oturum statüsünü kaybetme riskini, henüz oturum izini olmayan da sınır dışı edilmeyi göze alır.

"Almanya'da Yahudi düşmanlığına yer yok"

Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da, katıldığı ZDF yayınında, "Almanya'da Yahudi düşmanlığına yer yok" dedi. Baerbock, "Antisemitizm toplumun her türlü sosyal grup ve milletlerde görüldüğünü belirterek, "Bu nedenle, ister sağdan, ister soldan, ister göçmenlerden veya burada doğmuş insanlardan gelsin, her türlü Yahudi karşıtlığıyla mücadele edilmelidir" dedi.

CDU'dan destek

Habeck'in video paylaşımı ana muhalefetten de destek gördü. CDU Başkan Yardımcısı Karin Prien, Habeck'in açıklamasının federal hükûmette bugüne kadar görülmemiş doğru bir açıklama olduğunu söyledi. Eski CDU lideri Armin Laschet ise, Almanya'nın BM Gazze kararına ilişkin oylamada çekimser kalmasına atıfta bulunarak, "Bu, çekimserlik gibi görünmüyor, daha ziyade Almanya'nın gerekli, tartışma açısından güçlü ve sağlam temellere dayanan iç ve dış politika duruşunu gösteriyor" dedi.

Almanya Yahudileri Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster da açıklamadan memnun olduğunu belirterek, 'bu kadar net ve dengeli açıklama' daha önce görmediğini söyledi. Schuster, Almanya'da yaşayan ve farklı bir göç geçmişine sahip bazı kişilerin bu videoyu anlayabilmesini umduğunu belirtti.

Geri Dön 03 Kasım 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN