Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Mayıs 2024 Cumartesi

'Gülme gazı yasağı' tartışması

Son dönemde gençler arasında yaygınlaşan 'gülme gazı' kullanımı Almanya'da tartışma konusu oldu.

Almanya'da gülme gazının satışı ve tüketimi yasak değil, ancak diğer bazı Avrupa ülkelerinde bu gazın bulundurulması ve satışı kısıtlanmış durumda.

Federal hükûmet, özellikle atıştırmalık otomatlarında gülme gazının bulunması nedeniyle bu maddenin satışını kısıtlamak istiyor. Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Berlin'de yaptığı açıklamada, "Gülme gazının otomatlarda veya büfelerde satılmasının, özellikle çocuklara ve gençlere satılmasının haklı bir tarafı yok. Ciddi bir sağlık riski var, bu küçümsenecek bir konu değil" dedi.

Birlik (CDU/CSU) partileri, reşit olmayanlara satışın yasaklanması ve daha fazla kısıtlama yapılması çağrısında bulundu. CDU'lu Tino Sorge, "Tıbbi anesteziklerin çocuklarda ve gençlerde yeri yoktur. Psikolojik bağımlılık riski yüksek; aşırı durumlarda bilinç kaybına, felce ve kalp sorunlarına yol açabilir" dedi. Aile Hekimleri Birliği Başkanı Nicola Buhlinger-Göpfarth ise "Gülme gazı satışı daha sıkı düzenlenmeli. Özellikle çocukların ve gençlerin korunması gerekiyor" dedi.

Aşağı Saksonya hükûmeti, kalıcı hasarlara neden olabilen gülme gazının yasaklanması için Eyaletler Meclisi’ne başvurdu. CDU Eyalet Parlamentosu Sağlık Politikası Sözcüsü, "Aşağı Saksonya öncü bir rol üstlenmeli ve taslağı en kısa sürede tamamlayıp uygulamaya koymalı" dedi.

Gülme gazı, yaklaşık 200 yıl önce anestezi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştı. Ancak günümüzde genellikle diğer anestezikler tercih edilmektedir.

Geri Dön 25 Mayıs 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN