Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
26 Mayıs 2023 Cuma

Göttingen Camii'ne NSU 2.0 imzalı tehdit mektubu

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Göttingen Camii’ne, NSU 2.0 imzalı ve üzerinde gamalı haç bulunan tehdit mektubu gönderildi.

Mektupta, “Bütün İslam’ı öldürün. Artık uzun sürmeyecek. Almanlar size gösterecek” ifadelerinin yer aldığı öğrenildi.

DİTİB raporuna göre; 2022 yılında Almanya’da, 35 camiye yönelik tehdit ya da saldırı gerçekleşti. Bunların 20’si posta ya da e-posta yoluyla hakaret ve tehdit içerikli yazı, 7’si cami duvarına yazı yazılması, 6’sı camiye fiziki zarar verilmesi ve 2’si cami kundaklaması.

NSU 2.0 davası

NSU 2.0, Almanya'da 2018-2021 yılları arasında çok sayıda siyasetçi, sanatçı, avukat ve insan hakları savunucusuna ırkçı ve tehdit içeren mektuplar gönderen bir kişi ya da grubun kullandığı imza.

Bu kişiler, 8'i Türk olmak üzere 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) ile bağlantılı olduğunu ima ediyor. Dava sürecinde, NSU 2.0 mektuplarının gönderildiği kişilerin adres bilgilerinin polise ait bilgisayarlardan elde edildiği ortaya çıkmıştı. NSU 2.0 mektuplarını gönderdiği iddia edilen Alexander M. adlı zanlı 2021 yılında Berlin'de gözaltına alınmış ve 2022 yılında Frankfurt'ta yargılanmıştı. Zanlı, suçlamaları reddetmiş ve savcılık, NSU 2.0 mektuplarının arkasında 'tek bir failin olduğu' sonucuna ulaşmıştı.

Ancak tehdit edilen kişiler, savcılığın tek fail tezini skandal olarak nitelendirmiş ve polis çevrelerinden bilgi sızdırılması iddialarının aydınlatılması çağrısında bulunmuştu.

NSU 2.0 davasında zanlı Alexander M., 2022 yılında 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Geri Dön 26 Mayıs 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN