Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
17 Ocak 2024 Çarşamba

Gıdada yıllık enflasyon yüzde 12,4

Almanya'da, 2023 yılında, yıllık bazda enflasyon yüzde 5,9 olarak açıklanırken; gıda ürünlerinde ise bu oran yüzde 12,4 olarak kaydedildi.

Gıdada yıllık enflasyon yüzde 12,4

Federal İstatistik Dairesi (Destatis), Almanya'da aralık ayı ve 2023 yılı enflasyon rakamlarını paylaştı. Aralık ayında enflasyon bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 olarak kaydedilirken, 2023 yılındaki yıllık enflasyon oranı yüzde 5,9 olarak belirlendi.

2022'de yıllık enflasyon yüzde 6,9 olarak kaydedilmiş ve bu oran, iki Almanya'nın birleşmesinden sonraki en yüksek enflasyon seviyesi olarak kayıtlara geçmişti.

Gıda enflasyonu yüzde 12,4

Gıda ürünlerinde ise 2023'te tüketici fiyat endeksinde yüzde 12,4'lük bir artış gözlendi. Bu artışta, ekmek ve tahıl ürünlerinde yüzde 16,4, süt ürünleri, yumurta, şeker, marmelat, bal ve diğer tatlılarda yüzde 15,7'lik enflasyon etkili oldu.

Fiyatlar artarken, tereyağında yüzde 17,8'lik bir düşüş yaşandı.

Enerji fiyatlarındaki artış yüzde 5,3

Enerji ürünlerinde fiyatlar ise geçen yıl yüzde 5,3 oranında arttı. Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle 2022'de enerji ürünlerindeki fiyat artışı yüzde 29,7 ile rekor seviyeye ulaşmıştı. Doğalgazda fiyatlar yüzde 14,7, elektrikte yüzde 12,7 oranında artarken, hafif ısıtma yakıtında yüzde 22,2'lik bir ucuzlama ve diğer akaryakıtlarda yüzde 5,8 oranında fiyat düşüşü kaydedildi.

Destatis, enerji fiyatlarındaki olumlu gelişmede hükûmetin açıkladığı desteklerin ve bir önceki yıl kaydedilen yüksek fiyatların rol oynadığını belirtti.

Uzmanlar, 2024'te enflasyonun bir önceki yıla göre iki puan daha düşük olmasını bekliyor. Hans Böckler Vakfı Makroekonomi ve Konjonktür Araştırmaları Enstitüsü'nün 2024 için enflasyon beklentisi yüzde 2,5.

Geri Dön 17 Ocak 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN