Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da tünelin ucunda ışık göründü - 20 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Şubat 2024 Pazartesi

Genelkurmay Başkanı: 5 yıl içinde savaşa hazır olmalıyız

Almanya'nın savunma harcamalarındaki büyük artışın ardından, Genelkurmay Başkanı Carsten Breuer, 5 yıl içinde savaşa hazır olunması gerektiğini belirtti.

Breuer, Welt am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, Soğuk Savaş'ın bitiminden bu yana ilk kez, dışarıdan bir savaş tehdidinin söz konusu olduğunu ve bu durumun Rusya'dan kaynaklanan askeri tehditlerle ilişkilendirildiğini ifade etti. Breuer'e göre, analizler ve Rusya'nın askeri potansiyeli 5 ila 8 yıllık bir hazırlık süresini zorunlu kılıyor.

Almanya'nın savunma stratejisindeki bu dönüşüm, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın ötesine uzanma olasılığıyla daha da önem kazanıyor. Breuer, Rusya'nın savaş ekonomisine geçiş yaptığını ve bu durumun tehdit olasılığını artırdığını vurguladı. Savunma Bakanı Boris Pistorius'un da savaşa hazır olmanın önemini dile getirdiğini hatırlatan Breuer, bu sürecin hem toplumda hem de Alman ordusunda bir zihniyet değişimi gerektirdiğini belirtti.

Almanya'nın NATO'ya taahhüt ettiği katkıları yerine getirme sürecinde gecikmeler olabileceğini kabul eden Breuer, bu bilgilerin güvenlik nedeniyle gizli tutulduğunu söyledi. Alman Silahlı Kuvvetleri'nin de bir değişim sürecinde olduğunu kaydetti.

Almanya, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın etkisiyle savunma harcamalarını artırarak 100 milyar avroluk özel bir fon oluşturdu ve bu fonla F-35 savaş uçakları, Chinook nakliye helikopterleri ve Arrow-3 füze savunma sistemleri gibi gelişmiş silah sistemlerinin alımı için sözleşmeler imzaladı.

NATO: Rusya'dan bir saldırı tehdidi algılamıyoruz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Ukrayna savaşını kazanması durumunda Rusya'nın NATO üyesi bir ülkeye saldıracağı iddialarına karşı, şu anda askeri bir tehdit algılamadıklarını söylemişti. NATO'nun gücünü artırdığına vurgu yaparak, tarihi bir dönemde bir muharip birliği yeniden yapılandırdıklarını belirtmişti.

Geri Dön 12 Şubat 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN