Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
27 Nisan 2024 Cumartesi

Gençler kızlarda yeme bozukluğu 4 kat arttı

Almanya'da yapılan bir araştırma, özellikle genç kızlar arasında yeme bozukluklarının ciddi oranda arttığını gösterdi. 

Kaufmännische Krankenkasse (KKH) tarafından yapılan araştırmaya göre, 12-17 yaş aralığındaki kızlarda anoreksi, bulimia ve aşırı yeme vakaları 2012 ile 2022 arasında yaklaşık yüzde 54 artış gösterdi.

Araştırma, yeme bozukluklarının nedenleri arasında sosyal medyadaki 'güzellik trendlerinin' büyük bir rol oynadığını belirtiyor. Instagram, TikTok gibi platformlarda yayılan filtrelenmiş fotoğraf ve videolar, gerçekçi olmayan vücut algılarını teşvik ediyor ve bu durum özellikle gençler için yeme bozukluklarına yol açabiliyor.

KKH'nin verilerine göre, 2019'dan 2022'ye kadar 12-17 yaş grubundaki yeme bozuklukları yüzde 38 oranında arttı. Aynı yaş grubundaki kızların, erkeklere kıyasla yeme bozukluğuna yakalanma oranı dört kat daha yüksek. 2022 yılında Almanya'da toplam 455 bin kişi anoreksi, bulimia veya aşırı yeme nedeniyle tedavi gördü.

Sosyal medya kullanımının yoğunluğu arttıkça, kişinin kendi bedeninden duyduğu memnuniyetsizlik ve yeme bozuklukları riski de artıyor. Pandemi sırasında çocuklar ve gençler arasında Instagram ve TikTok kullanımının artması bu sorunu daha da kötüleştirdi.

Psikolojik sorunlar yaşayan veya özgüveni düşük olan gençlerin yeme bozukluklarına daha duyarlı olduğu belirtiliyor. Etkilenen kişilerin kendi görünümleri için aşırı çaba harcaması, sevdikleri hobilerden vazgeçmesi ve sosyal medyaya aşırı odaklanması gibi uyarı işaretleri gözlemlenebilir. Ayrıca, sosyal geri çekilme, kilo değişiklikleri ve sınırlı yiyecek seçenekleri gibi anormal yeme davranışları da yeme bozukluğunun belirtileri arasında yer alıyor.

Geri Dön 27 Nisan 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN