Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
01 Haziran 2023 Perşembe

Frankfurt’ta Sefarad Yahudileri Sergisi başlıyor

Seferad Yahudileri, Berlin'de 'Seferad - Çok Kültürlü Bir Mirasın İzleri' sergisi açıyor. Sergi, bugün ziyaretçilere açılacak.

Berlin Yunus Emre Enstitüsü’nün Frankfurt Başkonsolosluğu ve İstanbul Türk Musevileri Müzesi işbirliği ile düzenlediği  "Sephardisch - Spuren eines multikulturellen Erbes" (Sefarad - Çok Kültürlü Bir Mirasın İzleri) sergisi bugün (1 Haziran) kapılarını ziyaretçilerine açıyor. 

Sefarad Yahudilerinin zengin kültürünü ve tarihini merkeze alan sergi, çok kültürlü sanat ve diplomasiyi ziyaretçilerine aktarmayı amaçlıyor. Römerhallen Frankfurt am Main’da gerçekleştirilecek sergiyi 1 Haziran - 14 Haziran tarihleri arasında gezmek mümkün olacak. 

Seferad Yahudileri kime denir?

İbranice'de 'Sefarad', İspanya anlamına gelmektedir. İspanya dışında Portekiz, İtalya, Kuzey Afrika, Türkiye, Ege Adaları ve Balkan Musevilerinin de büyük bölümü bu adla anılır. 16'ncı yüzyılda bütün bu gruplar, Judeo-Espegnol veya "Ladino" denen, İspanyolca'nın Kastilya lehçesine ilave edilmiş; Türkçe, İbranice hatta Rumcadan gelen kelimeler ve deyimler ile bezeli bir dil konuşuyorlardı. Bu dil bugünlerde unutulmaya başlanmıştır. 1492'de İspanya'dan kovulan Museviler, İspanya kökenli oldukları için kendilerine 'Sefarad' adını koymuşlardır.

Geri Dön 01 Haziran 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN