Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
30 Mayıs 2023 Salı

Federal Meclis’ten Bakım Reformu’na yeşil ışık

Almanya’da Federal Meclis, aylardır tartışılan bakım reformunu kabul etti.

Federal Meclis, bakım reformunu kabul etti. Reform kapsamında, evde bakımı desteklemek için 1 Ocak 2024 itibarıyla bakım parası (Pflegegeld) yüzde 5 oranında artırılacak. Söz konusu ücret, bakım derecesine göre, aylık 316 avro ile 901 avro arasında değişiyor. 

ZDF’de yer alan habere göre, bakımevi sakinleri için getirilen ek yardımlar da gelecek yıl itibarıyla artırılacak. Buna göre, huzurevlerinde kalan kişiler adına bakım sigortası tarafından ödenen ek ücretler ilk yıl için yüzde 5’ten yüzde 15’e, ikinci yıl için yüzde 25’ten yüzde 30’a, üçüncü yıl için yüzde 45’ten yüzde 50’ye, dördüncü yıldan itibaren ise yüzde 70’ten yüzde 75’e yükseltilecek. 

Çalışanlardan kesilen primler arttırılacak

1 Temmuz 2023 itibarıyla ise çalışanlardan kesilen bakım primleri artırılacak. Prim miktarı, çocuk sayısına bağlı olarak farklılık gösterecek. Çocuk sahibi olmayanlardan yüzde 4, tek çocuğu olanlardan yüzde 3.4 oranında prim kesintisi yapılacak. İki ve üzerinde çocuğu olan ebeveynlere ise eğitim gören her çocuk için 25 yaşına kadar yüzde 0.25 oranında prim indirimi uygulanacak. 

01.01.2024’ten itibaren bakım derecesi 4 ve 5 olan bakıma muhtaç çocukların ebeveynlerine ayrılan bütçe 3 bin 386 avroya yükselecek. 

Geri Dön 30 Mayıs 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN