Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Haziran 2024 Pazartesi

Federal hükûmet milyarlarca avro ödemeyle karşı karşıya

Korona maskesi anlaşmazlığında Köln Yüksek Bölge Mahkemesi tedarikçilerin lehine karar verdi. Anlaşmazlığın toplam maliyeti 2,3 milyar avroya ulaştı.

Federal hükûmet milyarlarca avro ödemeyle karşı karşıya

Sağlık Bakanı Jens Spahn, Mart 2020'de maske açığını kapatmak için “açık ev” olarak adlandırılan ihale sürecini başlatmış, medikal koruyucu malzeme satan firmalar ihaleye katılmıştı. İhale kapsamında, FFP2 tipi 1 milyar adet maske için toplam bedeli 4,5 milyar avroyu bulan 738 sözleşme imzalanmıştı. Ancak talep yoğunluğu nedeniyle bu süre birkaç güne indirilmiş ve 30 Nisan 2020'den sonra teslim edilen maskelerin ödenmeyeceği açıklanmıştı.

Köln Yüksek Bölge Mahkemesi, bu teslim tarihi şartını geçersiz ilan ederek, tedarikçilere "orantısız şekilde dezavantaj" sağladığını belirtti. Mahkeme, belirlenen tarihe kadar teslimat yapılamaması veya maskelerin kalitesiz olması durumunda, bakanlığın ek süre vermesi gerektiğini vurguladı.

Bu karar, diğer davalar için de emsal teşkil edebilir. Ekim 2022'de 988 milyon avro olarak tahmin edilen maliyet, şu an 2,3 milyar avro'ya ulaştı. Faiz ve mahkeme masrafları ile toplam maliyetin 3,5 milyar avroya çıkabileceği belirtiliyor. Köln Mahkemesi, dört hafta içinde bir başka davayı daha karara bağlayacak. ILTS adlı tedarikçi, ödenmeyen maskeler için devlete karşı 85 milyon avroluk bir dava açtı. Bu kararın da tedarikçiler lehine sonuçlanması bekleniyor.

Jens Spahn döneminde, Sağlık Bakanlığı'nın 5,9 milyar avro harcayarak 5,7 milyar koruyucu maske satın aldığı, ancak bu maskelerin yarısından fazlasının kullanılmadığı için imha edildiği belirtildi. Federal Sayıştay, bu süreci "verimsiz ve ekonomik olmayan" bir süreç olarak eleştirdi.

Geri Dön 24 Haziran 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN