Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
03 Temmuz 2024 Çarşamba

FDP’li Kubicki’den DPA eleştirisi

FDP'li Wolfgang Kubicki, DPA'ya sağlanan yüz binlerce avro desteği 'tek taraflı finansman' olarak nitelendirerek, hükûmetin gazetecilik rekabetinde eşitliği bozma riskini taşıdığını vurguladı.

Alman Basın Ajansı (DPA), federal hükûmetin Kültür ve Medya Komiseri Claudia Roth'tan her yıl yüzbinlerce avro destek alıyor. Mart 2025'e kadar DPA'ya, medya profesyonellerine yapay zekanın fırsatları ve riskleri konusunda eğitim vermek amacıyla 240 bin 536 avro sağlanacak.

Hükûmet, 2021-2022 yılları arasında "Drive Me" projesi kapsamında DPA'ya bölgesel gazete yayıncılarına dijitalleşme desteği olarak 750 bin avro vermişti. 2022-2023 yıllarında ise "Demokrasi Haber Odası" fizibilite çalışması için 321 bin avro destek sağladı.

Kubicki: Tek taraflı finansman

FDP Milletvekili Wolfgang Kubicki, bu desteği "tek taraflı finansman" olarak nitelendirdi ve özel haber ajanslarının hükûmet projeleriyle finanse edilmesinin yasal bir açıklama gerektirdiğini belirtti. Kubicki, bu tür desteklerin anayasal sınırlara zorlayabileceğini ve vergi mükelleflerinin bu desteklerin yasal temelini bilme hakkı olduğunu vurguladı.

Kültür Bakanı Claudia Roth'un Sözcüsü ise DPA'nın sadece finanse edilen projeler için "proje sponsoru" olarak hareket ettiğini belirtti. Basın bağımsızlığının Anayasa'nın 5'inci maddesiyle güvence altına alındığını ve hiçbir gazetecilik içeriğinin teşvik edilmediğini vurguladı. Ayrıca, proje finansmanının rekabeti bozup bozmadığı konusunda her zaman bir inceleme yapıldığını ve finansmanın sadece rekabetin bozulmadığı durumlarda sağlandığını ifade etti.

Geri Dön 03 Temmuz 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN