Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alacaklara müjde - 22 Eylül 2023 Oktan Erdikmen
Almanya’da ev almak için doğru zaman mı?
Yeni program: Pazar Sendromu - Oktan Erdikmen & Cemile Karaboğa Yıldırım
20 Eylül 2023 Çarşamba

Faeser, yabancılara ‘oy hakkı’ vermeyi planlıyor

Federal İçişleri Bakanı ve Hessen eyaletinin başbakan adayı olan Nancy Faeser, Almanya'da yaşayan ve süresiz oturma izni olan yabancılara yerel seçimlerde oy kullanma hakkı verme planlarını açıkladı.

Faeser, yabancılara ‘oy hakkı’ vermeyi planlıyor

SPD'nin seçim programında, AB üyesi ülkelerden gelen yabancılara yerel seçimlerde oy hakkı tanınmasının öngörüldüğü belirtildi. Programda, "Hessen'de 6 aydan daha uzun süre yaşayan herkesin yerel seçme hakkına sahip olabilmeleri için hem federal düzeyde hem de Eyaletler Meclisi'nde çok çalışacağız" denildi. Ancak daha sonra yazım hatasının düzeltildiği ve AB üyesi olmayan yabancılara oy verme hakkının '6 ay değil, 6 yıl' ikamet ettikten sonra verilmesi gerektiği şeklinde değiştirildiği belirtildi.

Bu plana göre, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen mülteciler de gelecekte yerel seçimlerde oy kullanabilecekler. SPD Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Dirk Wiese, bu değişikliği destekleyerek, Almanya'da kalıcı olarak yaşayan ve çalışan mültecilerin de sorumluluk sahibi olacağı belediye başkanlarını veya belediye meclisi başkanlarını seçme hakkına sahip olmaları gerektiğini belirtti.

Yeşiller Partisi Federal Meclis İç Politika Sözcüsü Lamya Kaddo da bu adımı destekledi ve pragmatik bir adım olarak değerlendirdi. Mevcut yasalara göre, şu anda sadece Alman vatandaşları ve AB vatandaşları yerel seçimlere katılabilirler.

"Vatandaşlığı önemsizleştirebilir"

Bremen Göç Araştırmacısı Prof. Dr. Stefan Luft, oy verme hakkının uyruğa bağlı olması gerektiğini savundu ve bu değişikliğin vatandaşlığı önemsizleştirebileceğini ifade etti. CDU İçişleri Uzmanı Stefan Heck ise bu teklifin tehlikeli olduğunu söyledi.

CDU Hessen Genel Sekreteri Manfred Pentz, oy verme hakkının vatandaşlıkla ilişkilendirilmesi gerektiğini ve bunun demokratik ilkelerle çeliştiğini belirtti. CDU Rheinland-Pfalz Teşkilatı Başkanı Christian Baldauf da vatandaşlıkla bağlantılı olarak oy kullanma hakkının önemli bir temel hak olduğunu vurgulayarak bu değişikliği reddetti.

Geri Dön 20 Eylül 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN