Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
07 Eylül 2023 Perşembe

Fabrika siparişlerinde rekor düşüş

Almanya'da fabrika siparişleri, temmuz ayında yüzde 11,7 azaldı. Bu, pandeminin ilk aylarından sonra görülen en büyük aylık düşüş.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), temmuz ayına ait geçici verilere göre, Almanya'da fabrika siparişleri, küresel ekonominin zayıflaması ve yüksek enflasyon etkisiyle yüzde 11,7'lik büyük bir düşüş kaydetti. Bu, Nisan 2020'den bu yana aylık bazda en büyük düşüş olarak kaydedildi.

Düşüşün sebebi büyük ölçekli siparişlerdeki gerileme

Destatis'in açıklamasına göre, temmuzdaki keskin düşüşün başlıca nedeni haziranda hava ve uzay araçları endüstrisinde kaydedilen büyük üretim siparişlerinin gerilemesi oldu. Büyük ölçekli siparişler dışarıda bırakıldığında, temmuzda yeni siparişler aylık yüzde 0,3 arttı. Bununla birlikte, bilgisayarlar, elektrikli ekipmanlar ve metal ürünleri gibi birçok sektörde siparişler geriledi. Motorlu taşıtlar ise yüzde 2,7 arttı.

Avro Bölgesi'nden gelen siparişler yüzde 24,4 düşerken, diğer ülkelerden gelen siparişler yüzde 4,1 azaldı.

Almanya'da artan faiz oranları ve yüksek enerji fiyatları, iç talebi düşürdü ve bu da temmuzda yurt içi siparişlerin bir önceki aya göre yüzde 9,7 düşmesine neden oldu. Yerel üreticiler için yurt dışından gelen siparişler de yüzde 12,9 azaldı. Ara malı üreticilerinin siparişleri yüzde 4,5, sermaye malı siparişleri yüzde 15,9 ve tüketim malı üreticilerinin siparişleri ise yüzde 8,2 düştü.

VP Bank Başekonomisti Thomas Gitzel, bu durumu yorumlarken, "Almanya küresel ekonomiye bağımlı. Almanya'nın en önemli ticaret ortağı olan Çin ekonomisi zayıflıyor" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Geri Dön 07 Eylül 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN