Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Eylül 2023 Salı

EZB: Enflasyon uzun süre yüksek kalacak

Avrupa Merkez Bankası (EZB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun hâlen yüksek seviyelerde kalmasının beklendiğini söyledi, ancak gerilemeye devam ettiğini belirtti.

Lagarde, EZB'nin 14 Eylül toplantısında faiz oranlarını artırdığını hatırlatarak, faiz oranlarının uzun bir süre boyunca mevcut seviyelerde tutulması durumunda enflasyon hedefinin yakalanabileceğine dikkat çekti.

Ekonomik aktivitenin bu yılın ilk yarısında durgunlaştığını ve büyümeyi yavaşlattığını ifade eden Lagarde, enflasyonun düşmesine rağmen artan ücretler ve güçlü iş gücü piyasasının tüketici harcamalarını ve reel gelirleri artırarak ekonomik büyümeyi destekleyeceğini söyledi.

Lagarde, son tahminlere göre enflasyonun 2023'te yüzde 5,6, 2024'te yüzde 3,2 ve 2025'te yüzde 2,1 seviyelerinde olacağını vurguladı. Ayrıca, "Enflasyonun yüzde 2'lik orta vadeli hedefimize dönmesini sağlamakta kararlıyız. Enflasyon gerilemeye devam ediyor ancak yine de çok uzun süre yüksek kalması bekleniyor" şeklinde konuştu.

Lagarde, EZB'nin faiz oranlarını ekonomik ve finansal verilere dayalı olarak gerekli olduğu sürece mevcut seviyelerde tutacağını belirtti.

EZB, 14 Eylül'deki toplantısında refinansman faizini yüzde 4,50'ye, mevduat faizini yüzde 4'e ve marjinal fonlama faizini yüzde 4,75'e yükseltme kararı almıştı.

Geri Dön 26 Eylül 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN