Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman vatandaşlığında rekor: Çifte için geri sayım - 28 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
02 Mayıs 2024 Perşembe

Evsizler birçok eyalette oy kullanamıyor

Almanya'da yaklaşan seçimler öncesi, evsizlerin oy kullanmasına engel olan seçim yasaları gündemde. Sivil toplum örgütleri, seçim yasalarının genel oy hakkını ihlâl etmeyecek biçimde yeniden düzenlenmesini talep ediyor.

9 Haziran 2024 tarihinde Avrupa Parlamentosu seçimleriyle birlikte Almanya'nın 16 federal eyaletinden dokuzunda yerel seçimler gerçekleştirilecek. Ancak, mevcut seçim yasaları nedeniyle kalıcı bir adresi olmayan evsiz bireylerin oy kullanmalarına izin verilmiyor. Bu durum, demokratik katılım hakkında ciddi tartışmalara neden oldu.

"Evsizlerin oy hakkından mahrum bırakılması, genel oy hakkının ihlâli"

Evsiz Yardımı Derneği (BAG W), evsiz yurttaşların oy kullanma hakkından mahrum bırakılmasının, demokrasinin temel ilkesi olan genel oy hakkını ihlâl ettiğini vurguladı. Dernek, yerel yönetimlerin aldığı kararların evsiz bireyleri doğrudan etkilediğine dikkat çekerek, belediye yönetmeliklerinin evsizleri hedef aldığını ve bu durumun adaletsiz olduğunu belirtti.

Birçok eyalette evsizler için düzenleme yok

Baden-Württemberg eyaletinde seçim yasası, evsiz insanların yerel seçimlere katılabilmesi için yeniden düzenlenmişken, Rheinland-Pfalz, Saarland ve Saksonya gibi eyaletlerde kayıtlı bir adresi olmayan kişilerin oy kullanamayacağı belirtiliyor. Thüringen'de ise 26 Mayıs 2024'te belediye ve ilçe düzeyinde seçimler yapılacak.

BAG W: Seçim yasaları yeniden düzenlensin

BAG W, tüm federal eyaletlerdeki seçim yasalarının ve düzenlemelerinin, evsizlerin de oy kullanabilmesini sağlayacak şekilde gözden geçirilmesi ve uygun hâle getirilmesi çağrısında bulundu. Dernek, genellikle belediyelerde kalan evsizlerin seçmen kütüğüne önceden kayıt yaptırarak oy kullanabilmeleri için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep etti.

Geri Dön 02 Mayıs 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN