Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
16 Eylül 2023 Cumartesi

Ev almak hayal oldu

Emlak sektöründe kriz yaşanıyor. Şimdiye kadar, geçen yıla göre yüzde 17 düşen emlak satışlarında, yüzde 30'luk bir azalma öngörülüyor.

Ev almak hayal oldu

Almanya'da emlak sektörü büyük zorluklarla karşı karşıya. Geçen yıl, emlak satışları bir önceki yıla göre yüzde 17 düştü ve bu yıl daha büyük bir düşüş bekleniyor; hatta yüzde 30'luk bir azalma öngörülüyor, bu da 1995 yılından beri en düşük cirolara işaret ediyor.

Hamburg merkezli Gews Enstitüsü, bu yılın ilk altı ayında sadece 591 bin emlak satışı gerçekleştiğini açıkladı. Ağustos ayında emlak firmaları, satışlar olmadığı için mevcut projelerin yaklaşık yüzde 21'ini iptal etmek zorunda kaldı.

Koalisyon hükûmeti, bir yıl içinde 400 bin yeni konut inşa etmeyi hedefliyordu, ancak uzmanlar bu hedefe ancak iki yıl sonra ulaşabileceklerini düşünüyorlar.

Emlak sektöründeki düşüşün ana nedenleri iki temel faktöre dayanıyor. Birincisi, inşaat maliyetlerinin enflasyon nedeniyle büyük ölçüde artması; ikincisi ise kredi faizlerinin yükselmesi. Üç yıl önce yüzde 1 ila 2 civarında faiz oranlarıyla kredi almak mümkündü, ancak şimdi yüzde 5 ila 6 civarında faiz oranları sunanlar var. Bu durum, ev satın almanın maliyetini artırıyor ve emlak fiyatlarında düşüş beklentilerine yol açıyor.

Normalde, emlakçılardan randevu almak zordu, ancak şimdi emlakçılar aktif olarak müşteri arıyorlar. Ancak faizler o kadar yüksek ki, ortalama bir maaşla tek kişi çalışarak ev sahibi olmak neredeyse imkansız hale geliyor.

Bazı eyalet hükûmetleri, ilk evini alacaklardan emlak vergisini kaldırmayı planlıyorlar. Ancak bu durumda ev fiyatlarının yeniden artması muhtemel, bu da yine vatandaşlara yük getirebilir. Bu nedenle, devletin hiç evi olmayanlara uygun faizle kredi vermesi gerekebilir.

Geri Dön 16 Eylül 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN