Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Şubat 2024 Cuma

Et vergisi geliyor

Alman Federal Tarım Bakanlığı, hayvan refahını iyileştirmek amacıyla et ve et ürünlerine tüketici vergisi getirme planını duyurdu.

Et vergisi geliyor

Federal Tarım Bakanı Cem Özdemir'in liderliğindeki Yeşiller Partisi, et tüketiminin sosyal ve çevresel maliyetlerini yansıtmayı hedefleyen bu yeni vergi teklifiyle Alman hükûmetinin gündemine damgasını vurdu. Bild gazetesinin haberine göre, Bakan Özdemir, kabineye sunmak üzere hazırladığı yasa tasarısında, et ve et ürünlerine uygulanacak vergi miktarının ne kadar olacağı konusunda henüz net bir rakam verilmemişken, sosyal medya üzerinden 'birkaç sent' artış olacağını ima etmişti. Ancak, Tarım Bakanlığı tarafından daha önce oluşturulan Borchert Komisyonu, hayvancılığın yeniden yapılanması için gerekli finansmanı sağlamak amacıyla etin kilosu başına 40 sentlik bir vergi önerisinde bulundu.

Bu teklif, Kümes Hayvanları Birliği (ZDG) ve Serbest Demokrat Parti (FDP) gibi bazı gruplar tarafından eleştirildi. ZDG Başkanı Wolfgang Schleicher, vergi miktarının siyasi keyfiyete tabi olacağını belirterek, her türlü vergiye karşı olduklarını ifade etti. FDP Meclis Grubu Vergilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Christoph Meyer ise, planlanan et vergisinin Avrupa hukukuna uygun olup olmadığının sorgulanması gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan, Maliye Bakanlığı, vergiden elde edilecek toplam gelirin 30 milyar avro değil, 12 milyar avro olduğunu açıkladı. Bu tartışmaların ortasında, et sektörü devi Tönnies, Bakan Özdemir'in planını desteklediğini açıkladı. Ancak Gıda Endüstrisi Genel Birliği, bakanı, her ay yeni yükler ve yasaklar getirdiği konusunda eleştirdi.

Bu vergi teklifi, Almanya'daki et fiyatlarına muhtemel bir zam anlamına gelirken, hayvan refahı ve sürdürülebilir tarım pratiklerine yönelik artan kamuoyu talebini karşılamayı amaçlıyor. Ancak, verginin uygulanabilirliği, hukuki dayanağı ve ekonomik etkileri hâlâ tartışmalı konular arasında. Özdemir'in planının Almanya'nın ve belki de Avrupa'nın gıda politikalarında yeni bir dönem başlatabileceği düşünülüyor.

Geri Dön 09 Şubat 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN