Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da tünelin ucunda ışık göründü - 20 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Nisan 2023 Perşembe

Esrar yasallaşıyor

Almanya’da Sağlık Bakanı Karl Lauterbach ve Tarım Bakanı Cem Özdemir, esrar bulundurmayı ve yetiştirmeyi kısmen yasallaştırmayı öngören yasa tasarısını kamuoyuna duyurdu.

Esrar yasallaşıyor

Yapılan açıklamaya göre; kişisel kullanım için 25 grama kadar esrar bulundurmak ve çocuklarla gençlerin erişemeyeceği şekilde 3 bitkiye kadar yetiştirmek artık yasal. Bununla birlikte ‘esrar sosyal kulüpleri’ adı altında dernekler kurulacak, derneklerde Hint keneviri yetiştirip kâr amacı güdülmeden satılması mümkün olacak. Daha sonraki aşamalarda eczane ve dükkanlarda da satışı serbestleşecek.

Yasa tasarısı neleri öngörüyor?

Ayrıntılar bu ay hazırlanacak yasa tasarısıyla belli olacak. Buna göre, öncelikle ‘esrar kulüpleri’ (Cannabisklub) adı verile, en fazla 500 üyeye sahip olan ve kâr amacı gütmeyen derneklerden, üyelerin günde en fazla 25 gram, bir ay içindeyse 50 gram esrar satın alması mümkün hale getirilecek. 18-21 yaş arası gençler için bu en fazla 30 gram olacak. Ayrıca üyeler, dernek tarafından yetiştirilmiş, tohum ve fideleri satın alabilecek.

18 yaşın üzerindeki üyeler evlerinde, bahçelerinde veya balkonlarında en fazla 3 fidan kenevir yetiştirebilecek. Ayrıca kamusal alanlarda, okul ve kreş yakınlarında, esrar tüketilemeyecek. Hükûmet, gençleri esrar kullanımı hakkında bilgilendirmek için kampanyalar düzenleyecek.

Tasarının, koalisyon hükûmeti içinde ve kabinede kabul edilmesinin ardından Federal Meclis ve Eyalet Temsilciler Meclisinden de geçmesi gerekiyor. 

Lauterbach: Önceki esrar politikası başarısız oldu

SPD’li Sağlık Bakanı Lauterbach, gençlere yönelik tehlikeye dikkat çekerek şu açıklamada bulundu:

Özellikle ergenlerin sosyal ve bilişsel gelişimleri esrar nedeniyle bozuluyor. Buna rağmen, giderek daha fazla genç uyuşturucu kullanmaya devam ediyor. Karaborsadan alınan ürünler genellikle ek sağlık tehlikeleri de yaratıyor. Bunu artık kabul edemeyiz. Belli ki, önceki esrar politikası başarısız oldu. Şimdi yeni bir çığır açmalıyız. Karaborsayla mücadele etmek, uyuşturucuya bağlı suçları geri püskürtmek istiyoruz.

Buschmann: Yasak, insanları kriminalize ediyor

FDP’li Adalet Bakanı Marco Buschmann ise daha önceki esrar kullanım kısıtlamalarının başarısız olduğuna dikkat çekerek “Esrar yasağı, sayısız insanı kriminalize ediyor, onları kriminal yapılara girmeye zorluyor. Daha fazla kişisel sorumluluğa izin veren, karaborsayı püskürten ve polis ve savcılıkları rahatlatan yeni bir yaklaşımın zamanı geldi. Esrar tüketiminden doğabilecek tehlikeleri küçümsemeden insanlara daha fazla güveniyoruz” diye konuştu.

Özdemir: Esrar tüketimi toplumsal bir gerçek

Tarım Bakanı Cem Özdemir de bu yasanın, gençlerin korunmasını en üst seviyeye çıkaracağını savundu. Bakan Özdemir, “Esrar kullanımı da, tüketimi de var olan ve zaten bilinen toplumsal bir gerçek. Yıllarca süregelen yasakçı politika ve gerçeklere göz yummalar sorunları çözme yerine artırdı. Biz buna bir dur demek istiyoruz. Patronluk taslayarak değil, koruyucu ve kontrollü bir şekilde esrar dağıtımına izin vereceğiz” ifadelerini kullandı.

CSU’dan tepki

Birlik, trafik ışığının esrarı yasallaştırma planına kesinlikle karşı. Bavyera Sağlık Bakanı Klaus Holetschek (CSU), federal hükûmeti, izlediği yolu yeniden gözden geçirmeye çağırdı. Holetschek, "Başbakan ve Federal Sağlık Bakanı, bu uyuşturucuyla ilgili tehlikeleri ciddiye almıyor gibi görünüyor. Esrar tüketiminin yasallaşması ile tüketimin artmasından endişe duyuyorum. Federal hükûmet, Almanya'ya yönelik uyuşturucu turizmi için hiçbir şekilde teşvik etmemeli” dedi.

Geri Dön 13 Nisan 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN