Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Kasım 2023 Cumartesi

Erken seçim sesleri

Almanya'da yapılan son araştırma, halkın yüzde 41'inin, hükûmetten duyduğu memnuniyetsizlik nedeniyle derhal erken seçim istediğini ortaya koydu.

Erken seçim sesleri

Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP arasındaki üçlü koalisyon hükûmetinden memnuniyetsizlik giderek artıyor. ARD televizyonu adına Infratest dimap araştırma şirketi adına yapılan DeutschlandTrend anketine katılanların yüzde 41’i federal hükûmetin derhal erken seçim kararı almasını istedi. Ankete katılanların sadece yüzde 32’si hükûmetin 2025’teki federal seçime kadar devam etmesinden yana görüş belirtti. Seçmenlerin yüzde 6’lık bölümü koalisyon değişikliği gerektiğini belirtti ve SPD ile CDU/CSU’dan oluşan büyük bir koalisyona sıcak baktıklarını kaydetti.

En çok AfD'liler erken seçim istiyor

Erken seçimi en çok AfD seçmenleri istedi. AfD’lilerin yüzde 86’sı seçimlerin 2025’ten önce yapılması gerektiğini söyledi. CDU/CSU seçmenlerinin yüzde 39’u erken seçimden yana görüş belirtirken, yüzde 34’ü büyük bir koalisyon kurulmasından yana oy kullandı.

FDP seçmeni koalisyondan memnun değil

SPD’lilerin yüzde 62’si ve Yeşiller taraftarının yüzde 80’i üçlü koalisyonunun tüm görev süresi boyunca devam etmesinden yana olduğunu ifade etti. Koalisyonun küçük ortağı FDP destekçileri arasında ise durum farklı. FDP’lilerin ise sadece yüzde 47’lik bölümü SPD ve Yeşiller ile hükümetin devamından yana. Liberal parti seçmenlerin yüzde 39’u üçlü koalisyona karşı görüş belirtti.

Partilerin oy oranlarında ise bir önceki ankete göre çok büyük değişiklik olmadı. Ankete göre CDU/CSU zirvedeki yerini koruyabildi ve yüzde 30 ile en güçlü parti oldu. AfD yüzde 21 ile ikinci sırada yer alırken, SPD 1 puan düşüşle sadece yüzde 15’e geriledi. Yeşiller 1 puan artışla yüzde 15’e ulaşırken, FDP de yüzde 1’in altında hafif bir yükseliş kaydederek yüzde 5 barajını aştı.

Geri Dön 11 Kasım 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN