Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Şubat 2024 Salı

Enflasyon yüzde 2,9'a düştü

Almanya'da enflasyon, ocak ayında yüzde 2,9'a geriledi. Aralık ayı enflasyonu yüzde 3,7 olarak kayıtlara geçmişti.

Almanya'da Ocak 2024'te enflasyon oranı, Federal İstatistik Dairesi (Destatis) verilerine göre, Aralık 2023'teki yüzde 3,7'den yüzde 2,9'a geriledi. Bu düşüşle birlikte, enflasyon Haziran 2021'den bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Enerji ürünleri fiyatlarında yıllık yüzde 2,8'lik bir düşüş kaydedildi, ocak ayında aylık enflasyon oranı yüzde 0,2 olarak ölçüldü.

Piyasa beklentileri, aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 3 enflasyon olacağı yönündeydi. AB uyumlu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,2 düşüş gösterirken, yıllık bazda yüzde 3,1 artış yaşandı. Enerji fiyatlarındaki düşüşler ve gıda fiyatlarındaki yavaşlama dikkat çekti. Enerji fiyatları yıllık yüzde 2,8, hane halkı enerji fiyatları yüzde 3,4 ve akaryakıt fiyatları yüzde 2 düşüş gösterirken, bölgesel ısıtma sistemleri fiyatları yüzde 13,3 arttı. Gıda fiyatları Ocak'ta yıllık yüzde 3,8 artış gösterdi.

Destatis Başkanı Ruth Brand, enerji ve gıda fiyatlarındaki değişimlere dikkat çekerek, enerji ürünleri fiyatlarında belirgin bir düşüş ve gıda fiyatlarındaki artış hızının yavaşlamasının gözlendiğini belirtti.

“Enerji fiyatları düşerken, gıdanın zamlanması anlaşır gibi değil”

Almanya'da geçtiğimiz yıl gıda fiyatlarında yüzde 12'den fazla bir artış yaşandı, bu durum genel enflasyon oranının iki katı seviyesine ulaştı. Bu keskin yükseliş karşısında, Federal Tüketici Dernekleri Federasyonu (VZBV) Başkanı Ramona Pop, düşük gelirli vatandaşlara yönelik tek seferlik mali yardım çağrısında bulundu. Pop, enerji fiyatlarının düşmesine rağmen gıda fiyatlarının yükselmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti ve tüm sektör temsilcilerinin katılımıyla bir "Fiyat Zirvesi" düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Enflasyon bağışçıları da vurdu

Ayrıca, ülkede enflasyon oranının artması, Alman vatandaşlarının bağış yapma eğilimini de olumsuz yönde etkiledi. Alman Bağış Konseyi'nin raporuna göre, 2023'te yapılan bağış miktarı bir önceki yıla göre yüzde 12 azalarak 5 milyar avro oldu. Bağışçı sayısının azalması ve ortalama bağış miktarının düşmesi, bağış sektöründe endişe yaratıyor. Ancak, Almanlar mültecilere ve diğer insani amaçlara yönelik dayanışma göstermeye devam ediyor.

Geri Dön 13 Şubat 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN