Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
21 Aralık 2023 Perşembe

Enflasyon yaşlıları vurdu

Yapılan araştırmalar, geçtiğimiz iki yıl boyunca yaşanan tarihi enflasyon dalgasının, 60 yaş üstü vatandaşları daha çok etkilediğini ortaya koydu.

Avrupa Merkez Bankası, University College London ve Princeton Üniversitesi'ndeki ekonomistlerin yaptığı araştırmaya göre, tarihi enflasyon dalgası son iki yıl boyunca tüm yaş gruplarını eşit şekilde etkilemedi. Araştırmada, gençlerin (25-44 yaş arası) yaklaşık yarısının, 2022 yılında rekor kıran enflasyondan sonra öncesine göre daha iyi durumda oldukları belirtildi.

Yaşlılar enflasyonun kaybedeni

Diğer yandan, yaşlılar (65 yaş üstü) için durum daha kötüydü. Bu yaş grubundaki kişilerin yüzde 90'ı, satın alma güçlerinin yüzde 10'a varan oranlarda azaldığını ve durumlarının kötüleştiğini ifade etti. Araştırmanın yazarları, enflasyonun bir nevi 'yaşa bağlı bir vergi' gibi işlediğini vurguladı.

Yaşın etkisi ve nedenleri

Raporda, farklı yaş grupları arasındaki bu farklılıklara neden olan etkenler olarak, tüketim alışkanlıkları ve enerji tavan fiyatları, asgari ücret artışları gibi politik önlemler gösterildi. Bu faktörlerin, yaş gruplarına göre farklı etkiler yarattığı belirtildi.

Geri Dön 21 Aralık 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN