Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
31 Mart 2023 Cuma

Enflasyon düşüşe geçti

Almanya’da mart ayında yüzde 8,7 olan enflasyon, mart ayında yüzde 7,4’e düştü.

Almanya İstatistik Kurumu (Destatis), enflasyonun mart ayında öncü verilere göre, yıllık bazda yüzde 7,4'e gerilediğini açıkladı. 

Enflasyon verilerine göre; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), martta bir önceki aya göre yüzde 0,8 artış kaydetti. Aynı dönemde enerji fiyatları yıllık bazda yüzde 3,5 artarken, yıllık artışın gıda fiyatlarında yüzde 22,3 ile ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Hizmetlerdeki artış ise yüzde 4,8 oldu.

Avrupa Birliği uyumlu TÜFE de, martta aylık bazda yüzde 1,1 ve yıllık bazda yüzde 7,8 yükseldi.

“Bu ilk adım”

Bild’de yer alan habere göre, Makroekonomi ve İş Döngüsü Araştırmaları Enstitüsü (IMK) Bilimsel Direktörü Sebastian Dullien, "Bu, Almanya'daki enflasyon oranlarındaki düşüş eğiliminin ilk adımı. Önümüzdeki aylarda, enflasyon oranlarında daha fazla ve sürekli bir düşüş eğilimi gözlenebilir” dedi. Commerzbank Baş Ekonomisti Jörg Krämer ise, “Fiyat artışları hala çok yüksek. Uzun süre de böyle devam edecektir. Ücretlerdeki öngörülebilir artışla birlikte, yeni bir maliyet ve fiyat artışı dalgası olacaktır” diye konuştu.

Geri Dön 31 Mart 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN