Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'dan Türkiye'ye vize kolaylığı sözü - 19 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
01 Mart 2024 Cuma

Enflasyon düştü, işsizlik arttı

Almanya'da enflasyon, ocak ayına nazaran yüzde 2,9 azalarak yüzde 2,5'e geriledi.

Almanya Federal İstatistik Dairesi'nin (Destatis) açıkladığı öncü verilere göre, ülkede yıllık enflasyon oranı şubat ayında yüzde 2,5'e geriledi. Bu, ocak ayındaki yüzde 2,9'luk orandan düşüş anlamına geliyor.

Haziran 2021'den beri en düşük seviye

Aylık bazda ise enflasyon yüzde 0,4 olarak belirlendi, piyasa beklentileri ise yüzde 0,5 aylık ve yüzde 2,5 yıllık enflasyon yönündeydi. Böylece, aylık enflasyon beklentilerin altında, yıllık enflasyon ise beklentilere uygun gerçekleşti. Şubat ayında kaydedilen enflasyon oranı, Haziran 2021'den bu yana Almanya'da ölçülen en düşük seviye oldu. Ekonomistler, yıl boyunca enflasyonun yavaşça düşmeye devam edeceğini öngörüyor. Enflasyonun yavaş düşüşünün nedenleri arasında, karbon vergisinin ton başına 30 avrodan 45 avroya yükseltilmesi ve yılın başında restoranlardaki yiyecekler üzerindeki KDV'nin yüzde 7'den yüzde 19'a çıkarılması gösteriliyor.

İşsizlik 3 milyona dayandı

Bununla birlikte, ülkedeki işsiz sayısı şubat ayında 3 milyona yaklaştı. Federal İş Ajansı'nın verilerine göre, ocak ayında 2 milyon 805 bin olan işsiz sayısı, şubat ayında 8 bin kişilik bir artışla 2 milyon 814 bine ulaştı. İşsizlik oranı ise ocak ayına göre değişiklik göstermeyerek yüzde 6,1 olarak sabit kaldı, ancak Şubat 2023'e kıyasla 0,4 puanlık bir artış yaşandı. Destatis'in verilerine göre, Alman ekonomisi 2023'ün son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,3 oranında daraldı.

Geri Dön 01 Mart 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN