Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
01 Şubat 2024 Perşembe

Enflasyon düştü, işsizlik arttı

Almanya'da enflasyondaki gerileme sürerken; işsizlerin iş bulması zorlaştı, istihdam ise yabancı işçiler sayesinde arttı.

Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis) tarafından açıklanan Ocak 2024 öncü verilerine göre, ülkede enflasyon gerilemeye devam ediyor. Aralık 2023'te yüzde 3,7 olan yıllık enflasyon, ocakta yüzde 2,9'a düştü. Aylık bazda enflasyon yüzde 0,2 olarak kaydedildi, bu da piyasa beklentilerinden düşük bir rakam.

Geçtiğimiz yıl yüzde 5,9 seviyesinde gerçekleşen enflasyonun düşüş eğilimi, ekonomistler tarafından önümüzdeki dönemde de devam edeceği öngörülüyor. Ancak, en dikkat çekici noktalardan biri, ocak ayında önceki aya kıyasla daha düşük bir enflasyon oranının yanı sıra Haziran 2021'den bu yana ölçülen en düşük seviyeye ulaşmış olması.

İşsizlerin iş bulması zorlaştı

İşsizlik konusunda ise Federal İş Ajansı'nın açıkladığı verilere göre, Ocak 2024'te işsiz sayısı 2 milyon 805 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı yüzde 6,1 olarak kaydedildi. Andrea Nahles, işsizlik oranındaki yıllık artışın düşük olduğunu, ancak iş bulma şansının azaldığını vurguladı. Özellikle eğitim piyasasında şirketlerin boş kalan çıraklık pozisyonları ve iş bulma zorlukları dikkat çekiyor.

İstihdamı yabancılar arttırdı

Diğer yandan, istihdamdaki artışın Aralık 2023'te 46 milyon kişiye ulaşması olumlu bir gelişme olarak kaydedildi. Ancak Federal İş Ajansı Başkanı Andrea Nahles, istihdamdaki bu artışın Alman vatandaşlığı olmayan kişiler sayesinde mümkün olduğunu belirtti.

Geri Dön 01 Şubat 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN