Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
12 Ekim 2023 Perşembe

Enflasyon düşmeye devam ediyor

Almanya'da eylül ayında enflasyon yüzde 4,5'e geriledi. Yıllık enflasyon, üç aydır üst üste düşüş eğiliminde.

Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis), enflasyon hakkında eylül ayı verilerini açıkladı. Buna göre, ağustosta yüzde 6,1 olan yıllık enflasyon, eylülde beklentilere paralel bir şekilde yüzde 4,5'e geriledi. Ayrıca, aylık enflasyon yüzde 0,3 artış gösterdi. Yıllık enflasyon üst üste üç aydır düşüş eğiliminde.

AB uyumlu TÜFE de eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı ve yıllık bazda yüzde 4,3 yükseldi. Gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 7,5 artış gösterirken, enerji ürünleri fiyatları ortalama yüzde 1 yükseldi.

Destatis Başkanı Ruth Brand, "Enflasyon oranı Ukrayna'da savaşın başlangıcından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Ancak hâlâ yüksek. Tüketiciler yüksek gıda fiyatlarını hissetmeye devam ediyor" dedi. Almanya'nın gıda ve enerji fiyatlarını hesaba katmadan hesaplanan çekirdek enflasyon oranı, ağustosta yüzde 5,5'ten eylülde yüzde 4,6'ya geriledi.

Öte yandan, Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya'nın bu yıl için büyüme beklentisini yüzde eksi 0,3'ten eksi 0,5'e düşürdü ve ülkenin bu yıl gelişmiş ülkeler arasında küçülen tek ekonomi olacağını açıkladı.

Geri Dön 12 Ekim 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN