Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
23 Haziran 2023 Cuma

Emsal karar: Enerji şirketlerinin gerekçesiz zamları hukuka aykırı

Frankfurt Bölge Mahkemesi, emsal niteliğinde bir karara imza attı. Enerji tedarik şirketlerinin, gerekçesiz şekilde yüksek ön ödeme taleplerinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

Federal Tüketici Dernekleri Birliği'nin açtığı bir dava sonucunda Frankfurt Bölge Mahkemesi, enerji tedarik şirketlerinin geçerli bir gerekçe olmaksızın müşterilerinden yüksek ön ödemeler talep edemeyeceği kararını verdi. Mahkeme, Eprimo enerji şirketinin doğal gaz için yaptığı ön ödemelerde yasa dışı zamlar uyguladığına hükmetti. Ön ödeme miktarının artırılmasının, tüketim miktarına dayalı olarak hesaplanan Enerji Sektörü Kanunu'na aykırı olduğu belirlendi.

Tüketici Dernekleri Birliği Hukuk Danışmanı Kerstin Hoppe, Eprimo şirketinin enerjide tavan fiyat uygulamasıyla fiyatları düşürmek yerine keyfi bir şekilde artırdığına dikkat çekti. Hoppe, Eprimo müşterilerinin doğal gaz için aylık 280 avro ödemeleri gerektiği halde, tavan fiyat uygulamasına rağmen ayda 875 avro ödemek zorunda kaldıklarını belirtti. Ayrıca, şirketin paylaştığı ön ödeme hesaplama yöntemlerinin karmaşık olduğu ve müşteriler tarafından anlaşılamadığı ifade edildi.

Bu kararın, benzer davalarda emsal oluşturması bekleniyor.

Geri Dön 23 Haziran 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN