Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman vatandaşlığında rekor: Çifte için geri sayım - 28 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Mayıs 2024 Pazartesi

Emlak piyasası toparlanıyor: Konut talebi arttı

Almanya'da emlak piyasası eskiye dönüş sinyalleri veriyor. Konut talebi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,8 oranında arttı.

Alman emlak piyasası, 2024'ün ilk çeyreğinde alıcıların yavaş yavaş piyasaya geri dönmesiyle hareketlenmeye başladı. Emlak hizmeti sağlayıcısı McMakler, yılın ilk üç ayında konut talebinin yüzde 4,8 oranında arttığını bildirdi.

Kriz öncesine dönüş olur mu?

Koronavirüs salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik etkileri nedeniyle faizlerin artmasıyla yaşanan durgunluk sonrası, sektörde yeniden bir canlanma var. Uzmanlar, bölgesel farklılıklar olmakla birlikte, Almanya genelinde emlak sektörünün istikrar kazanmaya başladığı kanaatinde. Özellikle Berlin ve Hamburg gibi şehirlerde konut talebinde artış gözlemlendi. Ancak, talepteki bu artışa rağmen, emlak uzmanları kriz öncesine dönüş olup olmadığı konusunda henüz net bir şey söyleyemiyor.

Eski günlerin sinyalleri

2023 yılında Almanya'da emlak fiyatları, 2000'lerin başından bu yana yaşanan en keskin düşüşü göstermişti. Fiyatlar, bir önceki yıla göre yüzde 8.4 oranında düşmüştü. Bu düşüşün başlıca nedenleri arasında yüksek faiz oranları ve maliyetlerin yükselmesi gösteriliyor. Ancak, AVIV Konut Piyasası raporuna göre, Almanya'da kredilendirme ve emlak fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesi, eski günlerin sinyallerini veriyor. Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü'nün raporuna göre, Almanya'nın en büyük yedi şehrinde fiyat durumu istikrar kazanıyor. Köln ve Frankfurt'ta fiyatlar artarken, Berlin ve Stuttgart'ta düşüş gözlemleniyor. Leipzig ve Dresden'de fiyatlar düşerken, Wiesbaden ve Münster'de önemli artışlar kaydediliyor.

Geri Dön 13 Mayıs 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN