Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet dağılıyor: Gündem DÖNER - 22 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
23 Mart 2024 Cumartesi

Emlak fiyatlarında rekor düşüş

Almanya'da emlak sektörü, son 20 yıldan fazla bir süredir ilk kez, şehirlerde ve kırsal alanlarda önemli oranda fiyat düşüşleri yaşadı.

Emlak fiyatlarında rekor düşüş

Uzmanlar, bu düşüşün ana nedenlerini konut kredi faiz oranlarının yükselmesi ve inşaat maliyetlerinin artması olarak gösteriyor. Federal İstatistik Dairesi'nin (Destatis) verilerine göre, Almanya genelinde konut fiyatları yıllık bazda ortalama yüzde 8,4 düşerek 2000 yılından bu yana en büyük yıllık düşüşü kaydetti ve bu, 2007'den beri görülen ilk düşüş olarak kayıtlara geçti.

2023'ün son çeyreğinde, fiyatlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,1, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 2 oranında azaldı. Aynı dönemde mevcut mülklerin fiyatlarında yüzde 7,8'lik bir düşüş yaşandı, bu da üst üste beş çeyrektir fiyatların düştüğünü gösteriyor. Özellikle kentsel bölgelerde tek ve iki aileli evlerin fiyatları, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11 düşüş gösterdi.

Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt, Stuttgart ve Düsseldorf gibi büyük şehirlerde, tek ve iki aileli evlerin fiyatları yıl içinde ortalama yüzde 9,1 oranında düşerken, apartman dairelerinin fiyatları yüzde 5,8 oranında azaldı. Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW) ise 2023'te Almanya'da konut amaçlı gayrimenkullerde yaklaşık 60 yılın en keskin fiyat düşüşünün yaşandığını tahmin ediyor.

Geri Dön 23 Mart 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN