Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet dağılıyor: Gündem DÖNER - 22 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
01 Mart 2024 Cuma

"Emekliye bu yıl zam yapılmasın" talebi

Almanya'da, federal bütçedeki açıın kapatılması için 21 milyon emekliye bu yıl zam yapılmaması önerildi. Ancak bu öneri siyasilerden tepki çekti.

"Emekliye bu yıl zam yapılmasın" talebi

Almanya'nın 2025 yılı federal bütçesinde şu an için 25 milyar avro tutarında bir açık bulunuyor. Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, bütçe açığının kapatılabilmesi için tasarruf yapılması gerektiğini belirtirken, yeni sübvansiyonlar ve sosyal harcamalardaki artışlar konusunda da uyarılarda bulundu. Bu bağlamda, Freiburg Üniversitesi Sosyal İşler Uzmanı Prof. Bernd Raffelhüschen, 21 milyon emekli için bu yıl için 'sıfır tur' yani zam yapılmaması önerisinde bulundu. Raffelhüschen, emekli maaşlarındaki artışın askıya alınması hâlinde, emeklilik fonunun yaklaşık 10 milyar avro tasarruf edebileceğini savundu.

Hükûmetin planlarına göre, emeklilerin maaşlarında 1 Temmuz'da yaklaşık yüzde 3,5 oranında bir artış yapılması öngörülüyor. Bu, 1.000 avroluk bir emekli maaşının 35 avro artırılması anlamına geliyor. Raffelhüschen'in önerisi, özellikle emeklilik fonuna verilen sübvansiyonun azaltılması fikrini içeriyor.

SPD ve CDU: Ülkemiz için çalışmış insanlara saygısızlık

Raffelhüschen'in önerisi çeşitli kesimlerden tepki topladı. Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Lars Klingbeil, profesörün duvarcılar, hemşireler ve bakım personeli gibi meslek gruplarından emeklilerin hak ettikleri artıştan vazgeçmelerini istemesinin saygısızlık olduğunu belirtti. Aynı şekilde, Hristiyan Demokrat Parti'nin (CDU) Yaşlılar Birliği Başkanı Fred-Holger Ludwig, daha önce çiftçilere, şimdi de emeklilere yönelik bu tarz bir yaklaşımın kabul edilemez olduğunu, vatandaşlık parasının yüzde 12 artırıldığını ancak hayat boyu çalışmış kişilerin eli boş dönmemesi gerektiğini ifade etti. Ludwig, 'sıfır turun' yaşlılara yönelik bir saygısızlık olacağını vurguladı.

Geri Dön 01 Mart 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN