Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
11 Şubat 2023 Cumartesi

Emeklilik sisteminde tehlike çanları çalıyor: 2030’dan sonra kriz bekleniyor

Federal Sosyal Mahkeme Başkanı Rainer Schlegel, 2030’dan sonra emeklilik sisteminin krize gireceğini belirterek reform çağrısında bulundu. 

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki nüfus patlaması nedeniyle 'Baby Boomers' olarak isimlendirilen kuşak, Almanya'da emekli olmaya başlıyor. Federal Sosyal Mahkeme Başkanı Rainer Schlegel, 2030'dan sonra emeklilik sisteminde acil bir reforma gidilmezse kriz yaşanacağını iddia etti.

Schlegel, belirttiği tarihten itibaren emeklilik yaşının yükseltilmesini istiyor. ARD'ye konuşan Schlegel, “Ortalama yaşam süresi uzadıkça emeklilik yaşının da yükseltilmesi gerekiyor. Yaşam beklentisi 3 ay dahi uzasa bunun emeklilik yaşına yansıtılması şart” diye konuştu. 

Schlegel emeklilik sisteminin güvence altında olması için bazı memur ve serbest meslek sahiplerinin de yasal emeklilik sigortası ödemelerine katkısını istedi.  

Emekli maaşlarının sadece temel ihtiyaçlar için olmadığını belirten Schlegel, “Adil bir emeklilik seviyesi için oranları ana gereksinimlerin ortalamasının yüzde 15 ila 20 üzerine çıkarmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.   

Schlegel, resmi verilere göre 1962'de 1 emekli maaşı için 6 çalışanın prim ödediğini dile getirdi. Schlegel,  2030'da 1,5 çalışanın 1 emekli maaşı için prim ödeyeceğini belirtti. 

Geri Dön 11 Şubat 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN