Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Ocak 2024 Cuma

Emeklilerin yüzde 8,4'ü çalışmaya devam ediyor

Almanya'da emeklilik yaşı geldiği hâlde çalışmaya devam edenlerin oranı, AB ortalamasının üzerinde, yüzde 8,4 olarak ölçüldü.

Avrupa Birliği'nde, emeklilik yaşını geçmiş olmalarına rağmen çalışanların oranı yüzde 6,1'e ulaşıyor, bu da 5,7 milyon kişiye tekabül ediyor. İskandinavya ve Baltık ülkelerinde yaşlıların iş hayatında kalma eğilimi daha yaygın. Özellikle Estonya'da yüzde 16,7, Letonya ve İsveç'te yüzde 13, Danimarka'da ise yüzde 11 oranında 65 yaş üstü kişi çalışmaya devam ediyor.

Almanya'da ise Federal İstatistik Dairesi'nin (Destatis) verilerine göre, 65 yaş üzerindeki kişilerin çalışma oranı AB ortalamasının üzerinde, yüzde 8,4 seviyesinde. Almanya'daki emeklilerin yüzde 42'si aylık net 1.250 avronun altında gelirle geçinmek zorunda kalıyor. Emekli maaşı alanların dörtte biri ise 1.000 avronun altında gelire sahip. Bu durum, özellikle kadınların yaşlılık döneminde erkeklere göre daha fazla yoksulluk riski taşımasına neden oluyor.

Almanya'da bir kişinin yaşlılıkta bin 500 avro maaş alabilmesi için haftada 40 saat olmak üzere 45 yıl boyunca çalışmış olması ve brüt olarak ayda yaklaşık 3 bin 602 avro kazanması gerekiyor. Bu durum, emekli maaşlarının yaşam standardını sürdürmeye yetmediği gerçeğini ortaya koyuyor.

Geri Dön 26 Ocak 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN