Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
12 Temmuz 2023 Çarşamba

Emekli maaşı enflasyon karşısında eridi

Almanya’da emekli maaşlarına bu yıl yüzde 5,7 oranında zam geldi. Zamla birlikte ortalama maaş 1.500 avronun üzerine çıktı. Enflasyon ise yüzde 6,4 olarak açıklandı.

Emekli maaşı enflasyon karşısında eridi

Alman Emeklilik Sigortası tarafından yayımlanan raporlara göre, Almanya’da brüt emekli maaşları geçtiğimiz yıla kıyasla ortalama yüzde 5,7 arttı. Zamla birlikte, en az 35 yıl çalışanların ortalama aylığı brüt 1.550 avroya yükseldi. 

Kadınlar ve erkekler arasında 400 avro fark

Net maaş ortalaması kadınlarda, net 1.173 avroya, erkeklerde 1.543 avroya yükseldi.

En yüksek maaş Kuzey Ren Vestfalya’da

En yüksek emekli maaşları aylık ortalama 1.845 avro ile Kuzey Ren Vestfalya’da, en düşük ise ortalama 1.267 avro ile Aşağı Saksonya’da kaydedildi.
Cinsiyetten bağımsız rakamlara göre, en yüksek emekli maaşları ayda ortalama brüt 1.677 avro ile Saarland’da alındığı belirtildi. Kuzey Ren-Vestfalya 1.644 avro ile ikinci, Hessen 1.609 avro ile listenin üçüncü sırasında yer aldığı kayıtlara geçti. En düşük maaşların ise 1.427 avro ile Thüringen, 1.434 avro ile Saksonya Anhalt ve 1.443 avroyla Mecklenburg Vorpommern’da alındığı belirtildi. 

Listenin orta sıralarında ise Almanya’nın ekonomik olarak en güçlü eyaletleri Bavyera ve Baden Württemberg’in olduğu bildirildi. Bavyera’da, ortalama emekli aylıklarının 1.545 avro, Baden Württemberg’de ise 1.607 avroya yükseldiği ifade edildi. 

Enflasyon yüzde 6,4’e yükseldi

Destatis verilerine göre; mayıs ayında yüzde 6,1 olan yıllık enflasyon, haziran ayında yüzde 6,4’e yükseldi. Enflasyon oranı, aylık bazda ise yüzde 0,3 arttı

Gıda fiyatlarında yüzde 13,7 artış

AB uyumlu TÜFE de haziranda bir önceki aya göre yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 6,8 yükseldi. Almanya'da enerji ve gıda, aylardır en büyük fiyat belirleyici olarak öne çıkıyor. Gıda fiyatları haziranda bir yıl öncesine göre yüzde 13,7 ve enerji ürünleri yüzde 3 artış gösterdi.

Geri Dön 12 Temmuz 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN