Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
06 Ocak 2024 Cumartesi

Elektriğin yarısı yenilenebilir enerjiden sağlandı

Almanya'da geçtiğimiz yıl, yenilenebilir enerjiden elde edilen elektriğin payı yüzde 56'ya yükseldi.

Elektriğin yarısı yenilenebilir enerjiden sağlandı

Almanya'da geçen yıl yenilenebilir enerjilerin elektrik arzındaki payı önemli ölçüde arttı. Federal Ağ Ajansı'nın verilerine göre; rüzgar, su gibi diğer yenilenebilir enerjilerden elde edilen elektriğin payı yüzde 56'ya yükseldi. Bu, iki Almanya'nın birleştiği 1990 yılından bu yana görülen en yüksek oran.

Yenilenebilir enerjilerin artışı, Almanya'nın karbon emisyonlarında da önemli bir düşüşe neden oldu. Agora Energiwende adlı düşünce kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, geçen yıl emisyonlarda 673 milyon ton ile, referans yılı olan 1990'a oranla yüzde 46'lık bir düşüş görüldüğü belirtildi. Bu oran, 1950'lerden bu yana görülen en düşük emisyon salınımı.

Uzmanlara göre, bu beklenmedik belirgin düşüşün arkasındaki temel neden elektriğe talebin azalması. Pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ekonomik aktivitenin yavaşlaması, elektriğe talebi düşürdü. Bu da, fosil yakıtlardan elde edilen elektriğe olan ihtiyacı azalttı.

Diğer yandan, yenilenebilir enerji kaynaklarının kurulu gücünün de artması, emisyonların düşüşüne katkı sağladı. Almanya'da yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik üretiminin artması, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir adım olarak görülüyor.

Geri Dön 06 Ocak 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN