Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
13 Ekim 2023 Cuma

Ekonomide yüzde 0,4 küçülme bekleniyor

Almanya ekonomisi beklenenden daha yavaş toparlanıyor. Ekonomi Bakanı Robert Habeck, bu yıl Alman ekonomisinin yüzde 0,4 oranında küçülmesini beklediklerini açıkladı.

Habeck, Alman ekonomisinin beklenenden daha yavaş toparlandığını ifade ederek, "Gelecek yıl için yeniden büyüme bekliyoruz. Sürdürülebilir bir ekonomik toparlanma yolu belirledik. Enflasyondaki düşüş önemli ve reel gelirler artıyor" dedi.

Habeck, önümüzdeki yıl için GSYİH'de yüzde 1,3'lük bir artış beklediklerini de belirtti. Alman hükümeti, sonbahar tahminlerinde enflasyonun bu yıl yüzde 6,1'den 2024'te yüzde 2,6'ya düşeceğini ve 2025'te de azalarak AMB'nin yüzde 2 hedefine ulaşacağını öngörüyor.

Alman Sanayi ve Ticaret Odası Genel Müdürü Martin Wansleben, ekonomi dünyasında morallerin oldukça kötü olduğunu ve iyileşme işaretleri eksikliği hissettiklerini söyledi. Wansleben, enerji fiyatlarından dolayı yatırımlardan kaçınan iki sanayi işletmesi olduğunu ve ayrıca vergiler, kesintiler, bürokrasi ve enerji tedarikindeki belirsizliklerin işletmelere yük getirdiğini belirtti.

Birlik: Ekonomik büyüme olmayan tek sanayi ülkesiyiz

Ana muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik/Hristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) partilerinin Meclis Ekonomi Komisyonu'na başkanlık eden CSU'lu Hansjörg Durz ise hükûmeti ekonominin kötü gidişiyle suçladı. Durz, Bakan Habeck'in uzun süredir ekonominin durumunu olması gerektiğinden daha iyi göstermeye çalıştığını söyledi ve Almanya'nın "Şu anda ekonomik büyüme olmayan tek sanayi ülkesi" olduğunu vurguladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya'nın bu yıl için büyüme beklentisini yüzde eksi 0,3'ten eksi 0,5'e düşürerek, ülkenin bu yıl küçülen tek gelişmiş ülke olacağını bildirdi. Alman ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 küçüldü ve ikinci çeyrekte büyüme gösteremedi.

Enflasyon düşüyor ancak hâlâ yüksek

Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis), eylül ayı nihai verilerine göre, ülkede ağustosta yüzde 6,1 olan yıllık enflasyonun eylülde beklentilere paralel olarak yüzde 4,5'e gerilediğini açıkladı. Destatis Başkanı Brand, "Enflasyon oranı Ukrayna'da savaşın başlangıcından beri en düşük seviyesine geriledi. Ancak hâlâ yüksek. Tüketiciler yüksek gıda fiyatlarını hissetmeye devam ediyor" dedi.

Geri Dön 13 Ekim 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN