Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
08 Eylül 2023 Cuma

Ekonomi Bakanlığı: Ufukta toparlanma emaresi yok

Almanya'da sanayi üretimi üçüncü ayda da üst üste düştü. Ekonomi Bakanlığı 'toparlanma emaresi yok' dedi. Uzmanlar ise resesyon riskinin arttığını söylüyor.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), temmuz ayı sanayi üretimi geçici verilerini açıkladı ve mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretiminin temmuzda bir önceki aya kıyasla yüzde 0,8 düştüğünü belirtti. Piyasalardaki beklenti ise yüzde 0,5'lik bir düşüştü. Bu sonuçlarla birlikte ülkede sanayi üretimi üçüncü ay üst üste düşüş yaşamış oldu.

Temmuz ayında ara malı üretimi yüzde 0,7, sermaye malı üretimi yüzde 2,9 ve tüketim malları üretimi yüzde 1 oranında azaldı. Bununla birlikte, enerji üretimi yüzde 2,2 ve inşaat sektörü yüzde 2,6 oranında arttı.

Enerji yoğun sanayi sektöründe de üretim, hazirandan bu yana yüzde 6 azalarak ve Temmuz 2022'ye göre yüzde 11,4 azalarak geriledi.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, özellikle motorlu taşıtlar ve yedek parçaları ile makine mühendisliği sektörlerindeki üretimlerdeki düşüşlere dikkat çekerek, şirketlerin iş ve ihracat beklentilerinin belirsiz olduğunu ve siparişlerdeki yavaşlamanın göz önünde bulundurulduğunda, sanayi üretiminde bir toparlanma emaresi olmadığını vurguladı.

Resesyon riski artıyor

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, bu sonuçları değerlendirirken, Almanya'da sanayi üretiminin üçüncü ay üst üste düşmesinin Alman ekonomisi için resesyon riskini artırdığını belirtti. Brzeski ayrıca, sanayi üretiminin pandemi öncesi seviyenin yüzde 7'den fazla altında olduğunu ifade etti.

Geri Dön 08 Eylül 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN