Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
30 Eylül 2023 Cumartesi

Ekim ayında neler değişecek?

Ekim ayıyla birlikte, Almanya’da birçok haneyi etkileyen değişiklikler hayata geçecek, milyonlarca insanı ilgilendiren olaylar yaşanacak. Detaylar haberimizde...

Ekim ayında neler değişecek?

Vergi beyanı için son tarih 2 Ekim: 2022 vergi beyanını teslim etmek için son tarih 30 Eylül’dü. Ancak bu tarih cumartesi gününe denk geldiği için son teslim tarihi 2 Ekim’e ertelendi. 

Hessen ve Bavyera'daki eyalet seçimleri: 8 Ekim 2023'te Hessen ve Bavyera'da önemli eyalet seçimleri yapılacak. Hessen’de yaklaşık 4,3 milyon, Bavyera’da ise 9,4 milyon seçmenin eyalet seçimlerinde oy kullanma hakkı var. Wahl-O-Mat Hessen ve Wahl-O-Mat Bavyera ile hangi partinin sizi en iyi temsil ettiğini öğrenebilirsiniz.

Eyaletler sonbahar tatiline giriyor: Eyaletlerin tamamı Ekim ayında son bahar tatiline giriyor. 2 Ekim'den Kuzey Ren-Vestfalya, Saksonya, Thüringen eyaletleri sonbahar tatiline başlayan eyaletler. 3 Ekim Salı günü (Alman Birliği Günü) Almanya genelinde resmi tatil. Bazı eyaletler pazartesi gününü de bağlayıp okul tatili yapıyor. 

Isınma/yakıt yardımı (Heizkostenzuschuss) için son başvuru 20 Ekim: Heizöl (kalorifer yakıtı), odun, odun peleti veya odun briketi gibi (elektrik ve doğal gaz dışı) yakıtlarla ısınanlara verilecek olan ısınma yardımı başvuru tarihi 20 Ekim 2023'te sona eriyor. Bu kapsamda 1 Ocak 2022 ila 1 Aralık 2022 arasındaki faturalar ibraz edilecek. İki katına çıkan ek maliyetlerin yüzde 80’ine kadar geri ödenecek. En az 100 avro, en fazla ise 2 bin avro destek verilecek. Bu yardım, doğal gaz veya elektrikle ısınan haneler için geçerli olmayacak. Çünkü devlet, doğal gaz ve elektrik için hali hazırda tavan fiyat uyguluyor. Isınma yardımından yararlanabilmek için başvuruya ek olarak yakıt faturası ve ödeme belgesinin de sunulması gerekiyor.

Ekim 2023'ten itibaren doğal gaz indirim: Ekim 2023'ten itibaren doğal gaz vergilerinin sıfır avroya indirilmesi ile doğal gaz maliyetleri düşecek. Trading Hub Europe (THE) tarafından açıklanan rakamlara göre, yıllık tüketimi 20.000 kWh olan bir ailenin yıllık faturası yaklaşık (yüzde 5) 130 avro azalacak. Ancak bu indirim otomatik olarak mevcut müşterilere yansıtılmayacak, yeni müşteriler bu indirimden faydalanabilecek. Mevcut müşterilerin enerji sağlayıcı şirketlerini değiştirmeye değer olup olmadığını karşılaştırılmasında fayda var. 

(E.ON, 1 Eylül'den itibaren elektrikte yüzde 18, doğal gazda yüze 28 indirim yapıyor. Gasag da Berlin’de benzer indirimleri yapacağını açıklamıştı.)

Öğrencilere 'enerji yardımı' başvuruları için son başvuru 2 Ekim: Almanya’da artan enerji maliyetleri nedeniyle öğrencilere bir defaya mahsus verilen 200 avroluk enerji yardımının (Energie Pauschal) başvuruları için son gün 2 Ekim (normalde 30 Eylül’dü ancak cumartesiye denk geldiği için 2 Ekim’e uzatıldı). Mart ayından beri mümkün olan enerji yardımına şu ana kadar beş öğrenciden biri henüz başvuruda bulunmadı.

Öğrenci kredilerinde faiz artışı: Ekim 2023'ten itibaren öğrenci kredilerinin faiz oranı yükseltilecek. Bu aydan itibaren eğitimlerini öğrenci kredisiyle finanse eden öğrenciler ek gider oluşacak. Faiz oranları Nisan ayında yüzde 7,55'e yükselmişti ve Ekim ayından itibarense yüzde 8'in üzerinde olacak.

Kış saati uygulamasına geçilecek: 28 Ekim 2023'ü 29 Ekim 2023'e bağlayan gece saat 03.00’ten bir saat geri (02.00) alınacak. Böylece Türkiye; Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya, İsveç gibi Avrupa ülkelerinden 2, İngiltere’den ise 3 saat önde olacak.

2016 yılında Türkiye kalıcı yaz saati uygulamasına geçti. Avrupa’da ise halen yaz – kış saati uygulaması devam etmekte. 29 Ekim’den itibaren Avrupa’nın kış saatine geçmesi ile Türkiye ile arasındaki saat farkı 2 saate çıkacak. İngiltere ile Türkiye arasındaki saat farkı ise 3 saate çıkmış olacak.

DHL, ticari müşterilerine zam yapacak: Ekim 2023'ten itibaren DHL'de yeni fiyatlar geçerli olacak. Ticari müşterilerin artık gönderim için daha fazla ödeme yapması gerekecek. Özel müşteriler şu ana kadar fiyat artışından muaf tutuldu. Şirket, yüksek ücretler ve devam eden enflasyon nedeniyle fiyat artışı yapmak zorunda olduğunu belirtti.

Uyarlanmış korona aşısı çocuklar için ekim ayında hazır: Yeni korona varyantlarına göre uyarlanmış korona aşıları 2 Ekim 2023'ten itibaren çocuklar için de kullanıma sunulacak. STIKO, sadece risk grubundaki çocuklara aşı yapılmasını öneriyor.

Lidl daha yüksek hayvan refahı standartlarına geçiyor: Lidl ekim ayından itibaren artık birinci ve ikinci tür sığır eti sunmayacak. Bunun yerine müşterilere yalnızca üçüncü ve dördüncü yetiştirme türünden elde edilen etler sunulacak. Şirket, 2024 baharına kadar et çeşitlerinin tamamı değiştirmeyi ve daha yüksek hayvan refahı standartlarına geçmeyi planlıyor. 

Eski akıllı telefonlarda WhatsApp çalışmayacak: Ekim 2023'ten itibaren eski cep telefonu modellerine sahip olanların cihazlarında artık WhatsApp çalışmayacak. Bununla ilgili WhatsApp’ın sahibi olan  Meta şirketi, etkilenen tüm kullanıcıları hizmet sonlandırılmadan önce bilgilendirecek. 

Teams Microsoft Office paketinde değişiklik: 1 Ekim'den itibaren, daha önce Teams Microsoft Office paketine dahil olan Microsoft 365 ve Office 365'ten artık kaldırılaca. Mevcut müşteriler bundan etkilenmeyecek. Yeni müşterilerin, bu takımları ayrı ayrı sipariş etmesi gerekecek. Diğer taraftan, Federal Doğa Koruma Yasası uyarınca, 1 Mart - 30 Eylül tarihleri arasında geçerli  olan ağaç ve çalıları büyük ölçüde veya tamamen kesme yasağı sona eriyor. Yani 1 Ekim’den itibaren kesebilirsiniz.

Geri Dön 30 Eylül 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN