Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet dağılıyor: Gündem DÖNER - 22 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Mart 2024 Cumartesi

DSÖ’den 'papağan gribi' uyarısı: Avrupa’da 5 kişi öldü

Almanya ve Avrupa'da, kuşlar aracılığıyla bulaşan ornitoz olarak da bilinen 'papağan hastalığı' vakalarında artış görüldü. Şimdiye kadar 5 kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

DSÖ’den 'papağan gribi' uyarısı: Avrupa’da 5 kişi öldü

Özellikle Hannover bölgesinde vakaların yükseldiği bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Almanya'da Aralık ayında 5 ve 2023 yılı boyunca toplamda 14 teyit edilmiş vaka olduğunu, 20 Şubat'a kadar 5 yeni vakanın daha eklendiğini açıkladı. Hannover çevresinde yoğunlaşan vakalar arasında, etkilenen 16 kişi hastanede tedavi altına alındı. Hastalananların dörtte birinin evcil hayvanları olduğu, ancak hiçbirinin yabani kuşlarla temas etmediği belirtildi.

5 kişi hayatını kaybetti

Robert Koch Enstitüsü (RKI), hastalığın normal gribe benzer belirtiler gösterdiğini, ancak şiddetli zatürreye dönüşebileceği konusunda uyarıda bulundu. Danimarka'da 4, Hollanda'da ise 1 kişinin bu hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiği, Danimarka’da 23, Hollanda'da ise 21 doğrulanmış vakanın bildirildiği kaydedildi.

İnsandan insana nadiren de olsa bulaşabiliyor

Hastalığa Chlamydophila psittaci bakterisi neden oluyor ve enfeksiyon, enfekte hayvanlarla doğrudan temas veya dışkı tozunun solunması yoluyla bulaşabiliyor. Özellikle evcil hayvan dükkanları, veteriner muayenehaneleri veya kümes hayvanı fabrikalarında çalışanların risk altında olduğu belirtildi. ABD sağlık otoritesi CDC, hastalığın insandan insana bulaşmasının mümkün olduğunu ancak bu durumun son derece nadir olduğunu ifade ediyor.

Geri Dön 09 Mart 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN