Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
05 Ekim 2023 Perşembe

Dolandırıcılardan 'yapay zeka' numarası

Dolandırıcılar akıllara durgunluk veren yeni bir yöntem geliştirdiler. Daha önce “Çocuğunuz kaza yaptı” diye arayarak para isteyen dolandırıcılar, bu kez yapay zekayı da kullanmaya başladı. 

Dolandırıcılardan 'yapay zeka' numarası

Berlin’de bir Türk aileyi arayıp “Kızınız tutuklanacak” diyen dolandırıcılar, kefalet için 45 bin avro talep etti. Buraya kadar eski numara. Bundan sonra ise dolandırıcılar, telefonu çocuğa verir gibi yapıp yapay zekayı kullanmaya başladı.

Aile, kızlarıyla konuştuklarını sanıyordu çünkü telefonun ucundaki ses, kızlarının sesiydi. Yapay zeka üzerinden Türkçe-Almanca karışık konuşan dolandırıcılar, gerçekten neredeyse farkı olmayan bir diyaloga girdi. O esnada hat kesildi ve aile aradıkları kızına ulaşamadı. Anne, kızını hem sabit hattan hem de cep telefonundan yeniden aradı. İki telefon da aynı anda açıldı. Anne, iki telefondan da kızıyla konuşuyordu ancak biri gerçek kızı, diğeri ise yapay zeka ile taklit edilen sesiydi. Kız eve yakın olduğunu ve hemen geleceğini söyleyince, aile de dolandırılmaktan son anda kurtuldu.

Polis, dolandırıcıların bu yeni yöntemine karşı “Bir şifre belirleyin ve şüpheli durumlarda onu sorun” önerisinde bulundu.

Geri Dön 05 Ekim 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN