Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet dağılıyor: Gündem DÖNER - 22 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
21 Mart 2024 Perşembe

Doğum oranında rekor düşüş

Almanya'da doğum oranındaki önemli düşüş dikkat çekiyor. Kadınların, 2009'dan bu yana, hiç olmadığı kadar az çocuk sahibi oldukları belirlendi.

2021'de kadın başına 1,57 olan çocuk sayısı, 2023 sonbaharında yaklaşık 1,36'ya geriledi. Federal Nüfus Araştırmaları Enstitüsü'nün (BiB) raporuna göre bu, 2009'dan bu yana en düşük seviyeye işaret ediyor. Prof. Dr. Martin Bujard'a göre, aşı kampanyası döneminde hamile kadınlara öncelik verilmemesi nedeniyle birçok çift çocuk yapmayı erteledi ve bu da doğum oranlarında düşüşe yol açtı.

Uzmanlar; koronavirüs salgını, Ukrayna'daki savaş, artan enflasyon ve iklim değişikliği gibi çeşitli krizlerin doğum oranlarındaki düşüşte etkili olduğunu belirtiyor. Bujard, "Birçok insan, birden fazla krizin yaşandığı bu dönemde çocuk sahibi olma isteğini gerçekleştiremedi" ifadesini kullanıyor.

Bujard'a göre, bu sorun sadece Almanya'ya özgü değil, tüm Avrupa'da doğum oranları düşüyor. Bu, Avrupa'nın uzun vadede önemli ölçüde yaşlanmasına ve küçülmesine yol açacak. Ayrıca, gelecekte Almanya'da vasıflı işçi sıkıntısına da neden olacak bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Geri Dön 21 Mart 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN