Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
17 Temmuz 2023 Pazartesi

Doğu eyaletlerindeki okullarda aşırı sağcı olaylar artıyor

Almanya'nın doğusundaki Thüringen, Mecklenburg-Vorpommern ve Brandenburg eyaletlerindeki okullarda aşırı sağcı olaylarda bir artış olduğu bildiriliyor.

Doğu eyaletlerindeki okullarda aşırı sağcı olaylar artıyor

Welt am Sonntag gazetesinin haberine göre; sadece Brandenburg eyaletindeki okullarda, Hitler selamı verme, kitaplara gamalı haç çizme, ırkçı tehditler gibi olayların sayısı 100'e ulaşmış durumda. Thüringen'de 91, Mecklenburg-Vorpommern'de ise 48 aşırı sağcı olay kaydedilmiş.

Geçen öğretim yılında, Brandenburg'da 60, Thüringen'de 30 aşırı sağcı olay yaşanırken, Mecklenburg-Vorpommern'de bu tür olayların çok düşük bir seviyede olduğu belirtiliyor. Diğer bazı eyaletlerin ise bu konuda istatistik tutmadıkları ve sadece polis raporlarını dikkate aldıkları ifade ediliyor.

Eğitim Bakanı: Olaylar bir uyarı işareti

Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, gazeteye yaptığı açıklamada, Brandenburg'daki okullardaki olayların bir uyarı işareti olduğunu söyledi. Özgürlük, demokrasi, hoşgörü ve çoğulculuğun toplumun temel değerleri olduğunu vurgulayan Stark-Watzinger, bu değerlerin her yerde savunulması gerektiğini ve herkesin buna katkıda bulunması gerektiğini belirtti.

Alman hükûmetinin antisemitizm sorumlusu Felix Klein de "Okul bahçelerinde 'Seni Yahudi' kelimesi maalesef yaygın bir hakaret olarak kullanılıyor." şeklinde konuştu.

Tartışmalar nisan ayından beri sürüyor

Almanya'daki okullardaki aşırı sağcı olaylarla ilgili tartışmalar, Brandenburg'da görev yapan öğretmenler Laura Nickel ve Max Teske'nin, nisan ayında okullarında gamalı haç çizimleri ve Hitler selamlarıyla karşılaştıklarını bildirmeleriyle gündeme gelmişti. Nickel ve Teske, süregelen tehditler nedeniyle okullarını terk etmek zorunda kalmışlardı.

Geri Dön 17 Temmuz 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN