Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
31 Ağustos 2023 Perşembe

Doğu Almanya'da çalışanların yarısı brüt 3 bin avrodan az kazanıyor

Doğu Almanya'da çalışanların yarısından fazlası brüt 3 bin avrodan az kazanıyor. Sol Partili Sören Pellmann, buna karşı hükûmeti harekete geçmeye davet etti.

Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili Sören Pellmann, özellikle Doğu Almanya'da yaşlıların düşük ücretler nedeniyle ciddi bir yoksulluk riski altında olduğuna işaret etti. Almanya'nın yeniden birleşmesinin üzerinden 33 yıl geçmesine rağmen, Doğu ve Batı Almanya arasında, özellikle düşük gelirli gruplarda ücret farklılıklarının hâlâ belirgin olduğunu belirtti. Pellmann, daha yüksek ücretler ve emekli maaşları çağrısında bulundu.

Sol Parti'nin Doğu Sorumlusu ve Leipzig Milletvekili Sören Pellmann, düşük ücret seviyelerini "orta sınıfa ve demokrasiye bir tehdit" olarak görüyor. Pellmann, RND'ye verdiği demeçte, "Doğu Almanya'da tam zamanlı olarak brüt 3 bin avrodan az kazanan kişilerin sayısı bu kadar fazlaysa, toplumun bu duruma uzun vadede dayanması mümkün değil" dedi. Pellmann, ailenin geçimini sağlamak için dahi brüt 3 bin avronun altında bir gelirle başa çıkmanın zor olduğunu vurgulayarak, ücret ve emekli maaşı konusunda Almanya genelinde acil reformlar yapılması gerektiğini savundu. Sol Partili politikacı, Almanya'nın ortalama emekli maaşının Avusturya'nınkinden 800 avro daha düşük olduğunu belirterek, "Almanya'nın da Avusturya'nın başardığını başarabilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Doğu Almanya'nın yarısı brüt 3 bin avrodan az kazandı

Federal İstatistik Dairesi verilerine göre, geçen yıl Doğu Almanya'da tam zamanlı çalışan 3 milyondan fazla kişinin yüzde 51'i ayda brüt 3 bin avrodan daha az kazandı. Batı Almanya'da ise bu oran yüzde 31 olarak kaydedildi. Ayrıca, brüt 2 bin avronun altında kazananların durumunda da benzer sonuçlar elde edildi. Batı Almanya'da tam zamanlı çalışanların yüzde 6,4'ü 2 bin avronun altında kazanırken, bu oran Doğu Almanya'da iki katına çıkarak yüzde 12,3'e ulaştı.

Geri Dön 31 Ağustos 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN