Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
08 Ekim 2022 Cumartesi

Doğalgazda KDV yüzde 7’ye indirildi

Almanya’da doğalgazdan alınan KDV, yüzde 18’den yüzde 7’ye düşürüldü. Şirketlere de sözkonusu vergi indirimini ‘tam olarak yansıtma’ çağrısı yapıldı.

Almanya’da enerji krizi nedeniyle artan fiyatların önünde geçmek ve vatandaşların karşı karşıya kaldığı mali yükü azaltmak için geçişi bir süre doğalgaza uygulanan katma değer vergisi (KDV) oranı yüzde 19’dan 7’ye düşürüldü. Açıklamada, gaz şirketlerin bu indirimi tüketicilere ‘tam olarak yansıtma’ çağrısı yapıldı. Dün Federal Konsey (Bundesrat) tarafından onaylanan KDV indirimi kararının 31 Mart 2024’e kadar geçerli olacağını bildirildi. KDV indirimi, gastronomi sektörünü de kapsayacak.

Restoran ve catering hizmetlerinde yüzde 7'lik indirimli satış vergisi oranı, içecekler hariç 2023'ün sonuna kadar kalacak. İndirimli vergi oranı, koronavirüs salgınında uygulamaya konuldu ve aslında 2022'nin sonunda bitecekti.

Federal Meclis, bir hafta önce yasayı onaylamıştı, dün de yasa Federal Meclis’ten geçti. Şimdi Cumhurbaşkanı’na iletilecek. Ancak bu sadece bir formalite.

3 bin avroya kadar vergisiz prim

Ayrıca Federal Konsey, ’Enflasyon Primi’ adı altında çalışanlara işletmelerce 3 bin avroya kadar ‘vergisiz prim’ verilmesi kararını da onayladı. Bu da aynı şekilde 2024 yılı sonuna kadar geçerli olacak. İşletmelerin çalışanlarına vereceği bu paradan sosyal gider ve vergi kesilmeyecek.

Federal Maliye Bakanı FDP’li Christian Lindner de KDV indirimi ve çalışanlar için enflasyon primi konusundaki kararları memnuniyetle karşıladığını söyledi. Lindner, "İnsanlar ve işletmeler yüksek enerji fiyatlarından muzdarip. Bu durumda, devletin aldığı vergi enflasyondan fazla olmamalı ” dedi.

Geri Dön 08 Ekim 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN