Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
19 Ağustos 2023 Cumartesi

DIW: Çocuk yoksulluğunun maliyeti 100 milyar avroyu aştı

Almanya'da çocuk yoksulluğunun toplumsal maliyetinin 100 milyar avroyu aştığı belirtildi. Yoksulluk, nesilden nesile aktarılıyor.

Almanya'da faaliyet gösteren sosyal yardım kuruluşlarından Diakonie ve Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW) tarafından hazırlanan bir çocuk yoksulluğu raporu, çocuk yoksulluğunun uzun vadede topluma daha yüksek maliyet getireceğini gösterdi. 2019 yılında Almanya'da çocuk yoksulluğunun toplumsal maliyetinin 100 milyar avroyu aştığı ortaya konuldu.

Rapor, yoksul ailelerin çocuklarının daha fazla sağlık sorunlarıyla karşılaştığını ve bu durumun obezite gibi sebeplerle dolaylı ve doğrudan harcamaları artırdığını belirtti. Ayrıca, yoksul çocukların eğitim olanaklarının sınırlı olduğu ve bu durumun iş fırsatlarını da olumsuz etkilediği vurgulandı.

Temel çocuk güvencesine (Kindergrundsicherung) acilen yatırım yapılması çağrısında bulunan DIW Başkanı Marcel Fratzscher, yoksulluğun nesilden nesle aktarıldığını ve bunun önlenmesi gerektiğini ifade etti. Diakonie Başkanı Ulrich Lilie ise, çocuklara yatırım yapmamanın uzun vadeli sonuçlarının devlet ve vergi mükellefleri için ciddi olabileceğine dikkat çekti.

FPD’li Maliye Bakanı Christian Lindner ve Yeşiller Partili Lisa Paus, bu konuda anlaşmazlık yaşıyor. Paus, başlangıçta 12 milyar avroluk bütçe talep ederken, Lindner ise 2025 bütçe taslağında 2 milyar avroluk kaynak öngörüyor.

2,2 milyon çocuk ve genç yoksulluk sınırında

Federal İstatistik Dairesi raporunda, Almanya'da geçen yıl yaklaşık 2 milyon 200 bin çocuk ve gencin 'yoksulluk sınırında' yaşadığı bildirildi. Raporda, yoksulluk sınırında olanların, tüm nüfusun ortalama gelirinin yüzde 60'ından daha az kazananlar olduğu kaydedildi. Almanya'da yoksulluk sınırı için baz alınan gelirin geçen yıl tek başına yaşayan bir kişi için ayda net 1.250 avro olduğu aktarılan açıklamada, bu gelirin 14 yaş altı iki çocuğu olan iki yetişkin için aylık net 2 bin 625 avro olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca, Avrupa Birliği genelinde, 18 yaşının altındakilerin yüzde 24,7'sinin yoksulluk sınırında olduğuna işaret edildi.

Geri Dön 19 Ağustos 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN