Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Nisan 2024 Salı

Deutschlandticket’ın geleceği belirsiz

Almanya'da ayda 49 avroya yolculuk edilmesine olanak tanıyan Deutschlandticket'ın akıbeti tartışma konusu. 2025 yılından itibaren biletin devam edip etmeyeceği, edecekse fiyatının ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Deutschlandticket’ın geleceği belirsiz

Almanya'da 49 avroluk Deutschlandticket, hem yolcular hem de devlet açısından tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor. 2023 yılında Almanya'da 20 milyon kişi en az bir kez bu bileti satın alırken, her ay kullanıcıların yüzde 7'si aboneliklerini iptal ediyor. Ortalama olarak, her ay 11,2 milyon kişi Deutschlandticket kullanıyor. Bu, 2022 yazında üç aylık dönemde satılan yaklaşık 52 milyon adet 9 avroluk biletle karşılaştırıldığında düşük bir sayı.

Deutschlandticket kullananların yüzde 21'i kırsal bölgelerde, yüzde 79'u ise şehirlerde yaşıyor, bu da biletin özellikle toplu taşımanın iyi gelişmiş olduğu yerlerde tercih edildiğini gösteriyor. Federal ve eyalet hükûmetleri, 2025 yılına kadar Deutschlandticket için yıllık 3 milyar avro sübvansiyon sağlıyor. Bu sübvansiyonun yarısı federal hükûmetten, diğer yarısı ise eyaletlerden geliyor.

2024 yılında bilet fiyatının 49 avroda kalacağı duyurulmuştu, ancak federal hükûmetin bu parayı resmi olarak aktarması gerekiyor ve bu henüz gerçekleşmedi. Bavyera Ulaştırma Bakanı Christian Bernreiter, federal hükûmetin taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda bilet fiyatlarının bu yıl artabileceği konusunda uyarıda bulundu. 2025 yılından itibaren Deutschlandticket'ın fiyatı ve varlığı ise henüz belirsiz. Enflasyonun etkisiyle biletin daha pahalı hâle gelmesi mümkün.

Ek olarak, Ekolojik-Sosyal Piyasa Ekonomisi Forumu'nun (FÖS) tahminlerine göre, makam arabalarının devlete yıllık maliyeti 3,5 ila 5,5 milyar avro arasında değişiyor. Bu, Deutschlandticket'in finansmanı ve sürdürülebilirliği konusundaki tartışmaları daha da önemli hâle getiriyor.

Geri Dön 30 Nisan 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN