Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da tünelin ucunda ışık göründü - 20 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Ocak 2024 Perşembe

Deutsche Bahn’dan sendikaya dava

Alman Demiryolları'nda işverenle sendika arasındaki görüşmeler tıkandı. İşveren, mahkemeye başvurarak 'sendikanın yetkisini kaybetmesini' talep etti.

Deutsche Bahn (DB) ile Makinistler Sendikası (GDL) arasında toplu sözleşme görüşmeleri tıkandı. Sendika, kendi bünyesinde kuracağı kooperatif ile ücret sözleşmesi imzalamak istiyor. Demiryolları ise bu durumu sendikanın toplu pazarlık yetkisini kaybetmesi olarak değerlendirdi ve mahkemeye başvurdu.

GDL, 'Fair Train' adlı kooperatif ile tren makinistlerini diğer demiryolu şirketlerine taşeron olarak vermek istedi. Sendika başkanı Weselsky, kooperatif sayesinde demiryolu işçilerinin kaderlerini kendi ellerine alacaklarını söyledi.

DB ise bu oluşumun hem işveren hem de sendika olarak hareket ettiğini belirterek, kişisel bağlantılar ve ciddi çıkar çatışmaları olduğunu savundu. Şirket, Hessen Eyaleti İş Mahkemesi’nde açtığı tespit davasıyla GDL’nin toplu pazarlık yetkisini kaybetmesini talep etti.

GDL, 8 Ocak’tan itibaren süresiz greve çıkacağını ilan etti. Sendika, DB’nin taleplerini karşılamaması hâlinde, tüm tren hatlarında seferlerin aksayacağını açıklamıştı.

Sendika ne istiyor, işveren ne teklif ediyor?

Kasım ayından bu yana süren toplu sözleşme görüşmelerinde taraflar arasında anlaşma sağlanamadı. GDL, başta makinistler olmak üzere demiryolları şirketlerinde çalışanların maaşlarına aylık 555 avro zam ve enflasyonla mücadele için 3 bin avroya kadar ödeme talep etti. Sendika, aynı zamanda ücretlerde herhangi bir kesinti olmaksızın çalışma saatlerinin haftada 38 saatten 35'e düşürülmesini istedi.

DB ise bu talepleri karşılamayı reddetti. Şirket, maaş zammı konusunda 300 avroyu önerdi ve çalışma saatlerinin haftada 37,5 saate düşürülmesini teklif etti.

Görüşmelerin tıkanması, Alman demiryollarında büyük bir krize yol açabilir.

Geri Dön 04 Ocak 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN