Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'dan Türkiye'ye vize kolaylığı sözü - 19 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
27 Mart 2024 Çarşamba

Demiryollarında anlaşma sağlandı: 2 yıl grev yok

Almanya'da aylardır çözülemeyen demiryollarındaki toplu müzakere süreci anlaşmayla sona erdi. Sendika, 2026 yılının şubat ayına kadar greve gitmeyecek.

Demiryollarında anlaşma sağlandı: 2 yıl grev yok

Alman Makinistler Sendikası (GDL) ile Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) arasındaki uzun süren grevler ve müzakereler sonucunda, makinistlerin ücret ve çalışma koşullarında iyileştirmelere gidilmesi konusunda anlaşma sağlandı. GDL tarafından yapılan açıklamaya göre, makinistlerin haftalık çalışma süreleri, 2029 yılına kadar kademeli olarak 35 saate düşürülecek. Bu süreç, 2026 yılında haftalık 37 saate, 2027'de 36 saate, 2028'de 35.5 saate ve son olarak 2029 yılında 35 saate indirilerek tamamlanacak.

Yenilikçi seçenek modeli

Deutsche Bahn'ın İnsan Kaynakları Direktörü Martin Seiler, çalışma saatlerinin indirilmesinin tam ücretle telafi edileceğini, çalışanlara fazla çalışma seçeneği sunulacağını ve bu seçeneği tercih edenlerin saat başına yüzde 2,7 daha fazla ücret alacaklarını belirtti. Ayrıca, 2029 yılına kadar makinistlerin her yıl tam ücretle çalışma saatlerini 35 ile 40 saat arasında ayarlayabilecekleri bir 'yenilikçi seçenek modeli' uygulanacak.

Taraflar ayrıca, maaşlarda 1 Kasım 2023'ten itibaren geriye dönük olmak üzere iki aşamalı ve toplamda 420 avroluk bir artış konusunda anlaşmaya vardı. İlk zam 1 Ağustos 2024'te 210 avro, ikinci zam ise 1 Nisan 2025'te 210 avro olarak uygulanacak. Bunun yanı sıra, 2 bin 850 avroluk bir enflasyon telafi primi ödenecek.

Almanya'da son dört ay içinde yaşanan makinist grevleri, yerel ve uzun mesafeli ulaşımı ciddi şekilde etkilemiş ve yük trenlerindeki taşımacılık durma noktasına gelmişti. Alman Ekonomi Enstitüsü (IW Köln), demir yolu grevlerinin günlük yaklaşık 100 milyon avroluk ekonomik kayba neden olduğunu duyurmuştu. Bu anlaşma, Paskalya tatilinde seyahat etmeyi planlayan milyonlarca yolcu için önemli bir rahatlama sağladı ve Almanya'da demir yolu sektöründe bir grev ihtimalini ortadan kaldırdı. Bir sonraki toplu müzakere dönemine, yani 2026 yılının şubat ayına kadar grev olmayacak.

Geri Dön 27 Mart 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN