Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
14 Ekim 2023 Cumartesi

Demiryolları çalışanları Noel’de greve hazırlanıyor

Alman Makinistler Sendikası (GDL), Noel’de greve giderek demiryolu trafiğini durdurma tehdidinde bulundu.

GDL ile Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) demiryolu arasındaki toplu sözleşme ekim ayında sona eriyor. Yeni sözleşme için ilk müzakere tarihi 9 Kasım olarak planlanıyor. Ancak GDL Başkanı Claus Weselsky, gerekirse Noel sezonunda bile süresiz grevlerden çekinmeyeceklerini şimdiden duyurdu.

Weselsky, karşı tarafta yeterince baskı oluşturmayacağı için kısa süreli küçük uyarı grevlerine sıcak bakmıyor. RND’ye konuşan GDL Başkanı grev söz konusunda olduğunda Noel’in bir tabu olmadığını söyledi. 

GDL, şu anda yaklaşık 40 bin çalışanı temsil ediyor. Grev olması halinde Almanya'da tren trafiğinin büyük bir kısmı durma noktasına gelecek.

Yolcuların yasal hakları

Grev durumunda her zaman ücretsiz bilet iptal etme seçeneği var. 60 dakikadan fazla bir gecikme olması durumunda, yolcular seyahat etmemeyi tercih edebilir ve ücretin iadesini talep edebilir veya seyahati daha sonraki bir tarihe erteleyebilir. Uzun mesafeli bir trenin 60 dakikadan fazla gecikmesi durumunda, demiryolu yolcularına mümkün olduğu ölçüde ücretsiz, yemek ve içecekler de sunulmalıdır.

Grev nedeniyle planlanan varışınız gece yarısı ile sabah 5 arasındaysa ve alternatif bir tren sizi en az 60 dakika sonrasına kadar varış noktanıza götürmeyecekse, masrafları tren tarafından karşılanarak taksiye binebilirsiniz. Aynı durum, günün son tarifeli treni iptal edilirse ve varış noktanıza gece yarısına kadar ulaşamazsanız da geçerli. Ancak tüketici danışma merkezinin açıklamasına göre en fazla 80 avro geri ödeniyor.

Noel zamanı tren iptalleri olması durumda, kendi aracınızla seyahat etmek isterseniz de, yoğun trafik sıkışıklığına da hazırlıklı olmakta fayda var.

Geri Dön 14 Ekim 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN