Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
18 Mayıs 2023 Perşembe

Darbe girişimi davası başladı

Almanya’da kendilerini 'İmparatorluk Vatandaşı' (Reichsbürger) olarak tanımlayan sanıkların “terör örgütü kurmak” suçuyla yargılandığı dava dün Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde başladı.

Darbe girişimi davası başladı

Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde, kendilerini İmparatorluk Vatandaşı (Reichsbürger) olarak tanımlayan sanıkların “terör örgütü kurmak” suçuyla yargılandığı dava başladı. Alman hükûmetini devirmeyi planladıkları iddia edilen sanıklar, elektrik kesintisi yaparak ve Sağlık Bakanı Karl Lauterbach'ı kaçırarak iç savaş benzeri koşulları tetiklemek istedikleri öne sürülüyor.

SPD’li Lauterbach, davaya ilişkin yaptığı açıklamada, Almanya’da hukukun üstünlüğüne inandığını söyledi ve kendini koruyan polis memurlarına teşekkür etti. Lauterbach, "Bizim için hayatlarını riske atan tüm polis memurlarına ve benimle ilgilenen korumalara çok minnettarım” dedi. Sanıkların infaz planına ilişkin de konuşan bakan, “Bakanlarından biri vuruldu diye bir hükûmetin düşebileceğini düşünmek saçma. İşimde bu gibi tehditlerin beni rahatsız etmesine izin vermem. Ancak bu tür grupların her an oluşabilmesi ve silahlara da erişebilmesi beni endişelendiriyor” dedi.

Suçlama ne?

Federal Savcılık, sanıkları 'Federal Cumhuriyet’e karşı haince bir girişim tertiplemekle' suçluyor. Sanıklar 1871 Anayasası’na dayanan Alman İmparatorluğu’nun varlığını sürdürdüğü tezinden yola çıkarak, Federal Almanya Cumhuriyeti’nin demokratik düzeninin hiçbir geçerliliği olmadığına inanıyorlar. Bunun yerine otoriter bir hükümet sistemini savunuyorlar.

Zanlıların tutuklanmasında, gerçek kimliğini gizleyerek Reichsbürger çevrelerine sızan ve uzun süre aralarında kalarak delil toplayan sivil bir emniyet mensubunun verdiği bilgilerin etkili olduğu söyleniyor. Nisan 2022’de dört erkek sanık, aynı yılın 13 Ekim’inde de grubun lideri olan kadın sanık tutuklandı. Beşi de tutuklu yargılanıyor. Mahkeme tarafından suçlu bulunmaları durumunda muhtemelen birkaç yıl hapis cezasına çarptırılacaklar.

Geri Dön 18 Mayıs 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN